O víkendu vezměte děti třeba do zoo

Dny volna - tentokrát první červnové - jsou opět před námi. Nevíte-li co dělat, my se Vám pokusíme poradit. Dnes je svátek dětí. Určitě naši nejmenší najdou řadu příležitostí, jak svůj den pořádně oslavit.

Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na Google+ Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

My máme pouze zlomek, pár tipů: například zoologickou zahradu v Praze - Tróji, kde program začal už dnes v 10 hodin. A jak říká mluvčí zoo Romana Anděrová, mají pro vás připraven na dnešek malý dárek.

Pokud se vydáte do Zoologické zahrady v Plzni, tak ani tam o zábavu nebude nouze. Například ještě dnes se můžete zúčastnit velké vědomostní soutěže o zvířátkách. Na zítřek je v přilehlém amfiteátru nachystán pak bohatý program - vystoupí řada populárních zpěváků a kapel. A co nového můžete vidět v samotné plzeňské zoo, to nám řekl její mluvčí Martin Obruba.

V Plzni nebude živo jen u zoologické zahrady. Například v tenisovém areálu na Slovanech se hraje turnaj známých osobností, mezi kterými nebudou chybět politici, zpěváci i herci. Nevelké městečko Dobřany na Plzeňsku nabízí o víkendu hned dvě zajímavé akce. Tou první je Olympiáda 2001, tou druhou pak 24 hodinový závod silných terénních vozů.

Také Český rozhlas připravil na dnešek program pro děti k jejich svátku. Mezi 14. a 16. hodinou je v Praze před kostelem Jiřího z Poděbrad nachystáno zábavné odpoledne. Vystoupí například sólisté muzikálu Pomáda, nebudou chybět soutěže a dětská diskotéka.

Rušno bude v neděli od časných ranních hodin v Buchlovicích na Moravě. Na tamních zámeckých lukách se sejdou sekáči, aby si připomněli dobu, kdy muži a ženy kosili louky a chystali krmivo pro dobytek na zimu. O půl osmé odstartuje soutěž o nejlepšího sekáče.

V neděli ve dvě odpoledne začne na nádvoří křivoklátského hradu sedmý ročník Manských slavností. Středověké slavnosti se vrací k dějinným událostem zapsaným v takzvaných manských knihách z roku 1454. Tradiční místo má předávání peřin, ložního šatu, vína a vajec do rukou historicky podložené postavy hejtmana Jiřího z Entenšlanku.

Jeden z našich největších hradů Helfštýn na Přerovsku se tento víkend promění v pohádku. Romantické prostředí už osmým rokem láká nejen ty nejmenší na tradiční "Pohádkový hrad". Jak dodává Andrea Horáková z Českého rozhlasu Olomouc, každý den slavností bude zahájen pěším a také jízdním rytířským turnajem.

Hlavním programem prvního dne bude také divadelní rekonstrukce "Bitvy o hrad, aneb jak Fryduš z Linavy o svůj hrad přišel".

U vážné hudby se dá příjemně relaxovat. Milovníci jednoho z našich nejvýznamnějších skladatelů - Bedřicha Smetany - tak mohou v neděli navštívit tradiční hudební slavnost "Smetanovy Jabkenice". O programu Radiožurnálu řekl starosta Jabkenic Karel Samek.

Program na nádvoří Smetanovy myslivny v Jabkenicích na Mladoboleslavsku začne v neděli o půl druhé odpoledne. Dnů otevřených dveří s představením nové stále expozice se bude pro vás otevřeny po oba víkendové dny - vždy mezi 10. a 18. hodinou.

Část doprovodného programu mimořádné expozice Národní galerie "Sláva barokní Čechie" můžete tuto neděli po 21. hodině prožít v pražské s zahradě. Jedná se o inscenaci pohádky Lilofee /lilofé/. Jak se pod širým nebem pracuje hercům, nám prozradí Milena Steinnmasslová.

Příznivci jazzu si určitě nenechají ujít dva koncerty v rámci série "Jazz meets World". A to buď dnes o půl osmé večer v Divadle u Hasičů anebo zítra v 19 hodin vystoupení v pardubickém Domě techniky.

Návštěvníci zlínského Městského divadla se mohou seznámit s osudy Židů a Romů na Zlínsku. Expozice zvlášť přibližuje život židovské dívky Anny Frankové, která se za druhé světové války několik let s rodinou ukrývala v Amsterodamu. V regionální části autoři instalovali fotografie a dokumenty o tragickém osudu zlínského židovského lékaře Desidera Ornsteina, který v březnu 1939 neunesl příchod fašistů.

Motorkářům a příznivcům motorek bude o víkendu patřit Miroslav na Znojemsku. Místní radnice pořádá Motovíkend. Například zítra ve 13 hodin je připravena vyjížďka, na odpoledne pak soutěže a to dost neobvyklé: například hod pístem z lokomotivy anebo jízda pomalosti, vystoupí kaskadéři. Večer bude koncert a o půlnoci ohňostroj.

Aviatická pouť v Pardubicích slibuje Tmavomodrý svět po 50 letech. Milovníci letectví si přijdou na několik zajímavostí. Součástí dvoudenní letecké show je bohatý pozemní program, v němž nechybějí ukázky letecké techniky. Letos budou mít v Pardubicích také premiéru repliky strojů z první světové války.

Dnes večer začíná v Lomnici nad Popelkou největší festival horských kol v České republice Rabo bike víkend. Třetí ročník nabízí celou řadu soutěží a doprovodných disciplín jako je například noční sjezd na osvětlené ploše nebo rychlostní jízdy na 300 metrů. Podrobnosti z Liberce Jiří Svoboda.

Prvním červnovým víkendem už definitivně začíná vodácké léto. Na řadě míst budou poprvé otevřena oficiální tábořiště. Kam se vydat s lodí, to Vám poradí Jaroslav Zvára.

Milan Kopp, Petr Doležel Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na Google+ Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme