O vojenském újezdu v Libavé rozhodne referendum

O budoucnosti vojenského újezdu Libavá na Olomoucku rozhodnou občané v referendu, které armáda uspořádá letos v květnu. Ministr obrany Jaroslav Tvrdík se na tom shodl se zástupci vojenského újezdu a Olomouckého kraje. Ministerstvo tak chce definitivně vyřešit spory kolem přítomnosti armády na Libavé. Na špatné životní podmínky civilních obyvatel ve vojenském prostoru totiž upozorňují někteří senátoři.

Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na Google+ Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

obrněný transportér | Foto: Armáda ČR

"My jsme jednu chvilku uvažovali o variantě vystěhování obyvatel z Újezdu s tím, že jim nabídneme adekvátní kompenzace. Byli jsme připraveni zakoupit byty, byli jsme připraveni případně finanční dotací, pro ty kteří tam žít nechtějí, to řešení hledat. Z našich zjištění za poesledních 6 měsíců vyšlo, že obyvatelé toto nejsou ochotni akceptovat, mají historické kořeny v té lokalitě. Prostě žít tam chtějí."

O případném odchodu armády z vojenského výcvikového prostoru Libavá na Olomoucku rozhodnou v referendu tamní občané. Ministr obrany Jaroslav Tvrdík tak chce definitivně ukončit spory mezi senátorkou Jitkou Seitlovou /ODA/. Ta už několik let upozorňuje na špatné životní podmínky civilních obyvatel v Újezdu. "Co se týká paní senátorky, zde jsme vedli hodinu trvající debatu a jestliže výsledkem této debaty má být jedna jediná věc, odchod nebo omezení armády v újezdech, nemáme si co říct. To není hledání řešení. Paní senátorka svoji politickou aktivitu prodává za moji. Já zde nekandiduji, já se zde snažím řešit problém."

Ministr obrany komentoval aktivitu senátorky Jitky Seitlové slovy "děkujeme odejděte." Obyvatelé Libavé se totiž v nedávném průzkumu vyjádřili pro zachování vojenského prostoru a s chováním senátorky, která prosazuje jeho omezení, nesouhlasí. Jitka Seitlová naopak postup ministerstva považuje za napadání své osoby. "Žádám pana ministra aby upustil od veřejného napadání mé osoby, nezneužíval svého exekutivního postavení a prostředků ministerstva obrany k nekorektním předvolebním tlakům."

Přehrát

00:00 / 00:00

Jitka Seitlová se ohrazuje

Ministr obrany Jaroslav Tvrdík dokonce uvažuje o změně zákona o vojenských újezdech. V Olomouci dnes řekl, že novelu zákona vypracuje po květnovém referendu. Ministr Tvrdík by tak chtěl zamezit dohadům o rozporu zákona, který řídí život ve vojenských újezdech, s Ústavou.

Markéta Kaclová Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na Google+ Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme