O vstupu do Unie zřejmě rozhodne referendum

O vstupu České republiky do Evropské unie zřejmě budou moci rozhodnout občané v referendu. Senát totiž jednomyslně schválil návrh ústavního zákona, který stanoví pravidla referenda o našem přistoupení k Unii. Pokud se zákonem bude souhlasit i Poslanecká sněmovna, voliči by o začlenění do EU rozhodovali už v první polovině příštího roku. Senátoři naopak zamítli sněmovní návrh ústavního zákona o obecném referendu. Všelidové hlasování k různým otázkám vnitřní a zahraniční politiky tak zatím nadále mít nebudeme.

Tento článek je více než rok starý Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Valdštejnský palác

Valdštejnský palác | Foto: Jan Rosenauer

Občané České republiky zatím nebudou mít na celostátní úrovni možnost vyjádřit se k nejrůznějším věcem v referendu. Senát totiž zamítl vládní návrh ústavního zákona, který jim to měl umožnit. Předloha dávala lidem šanci vyjádřit se v referendu obecně jak k zásadním otázkám vnitřní a zahraniční politiky, tak konkrétně i ke vstupu země do Evropské unie. Pro návrh na obecné referendum byli připraveni hlasovat jen sociální demokraté. Radiožurnálu to potvrdil místopředseda senátu za ČSSD Zdeněk Vojíř, který je připravený hlasovat i pro konkrétní referendum o Evropské unii. "Já sám jsem byl v příslušné komisi, která ho překládala, pro něj nehlasoval, protože ho považuji za klacek pod nohy tomu obecnému referendu. Ale v současné době tedy tento zákon zajišťuje jeden z prioritních programových cílů ČSSD, proto pro něj hlasovat budu."

O vstupu České republiky do Evropské unie zřejmě budou moci rozhodnout občané v referendu. Senát totiž jednomyslně schválil návrh ústavního zákona, který stanoví pravidla referenda o našem přistoupení k Unii. Pokud se zákonem bude souhlasit i Poslanecká sněmovna, voliči by o začlenění do EU rozhodovali už v první polovině příštího roku.

A šance na to, že zákon schválí i sněmovna, je podle místopředsedy ústavně-právního výboru senátu lidovce Jaroslava Šuly velká. "Na jednání ústavně- právního výboru Senátu byli přizváni členové Ústavně-právního výbou poslanecké sněmovny, Byla jich tam většina a tito takto s námi postupně jednotlivé body konzultovali, takže věřím tomu, že poslanecká sněmona bude také připravena v tomto znění celý zákon schválit.

Pro všelidové hlasování o našem vstupu do Evropské unie zvedlo ruku všech 66 přítomných senátorů. Konkrétní referendum tak podpořila i celá ODS. "Šlo o absolutní shodu", řekl předseda Klausových senátorů Mirek Topolánek a ocenil práci senátní komise pro Ústavu, která návrh připravila. "Když jsem tady prohlašoval jednou, že tuto komisi máme pro nepotřebnost zrušit, že to byla právě komise pro práci na ústavě, která tu práci na tom odpracovala. Samozřejmě všem ostatním děkuji."

Senátoři dnes také překvapivě přijali poslední dvě z povodňových norem, které ve středu odmítli projednávat ve zrychleném řízení. Zákony se týkají zmrazení horní hranice pro výpočet nemocenských dávek a zmrazení platů ústavních činitelů, soudců a státních zástupců pro příští rok. Vláda tak chce uspořit zhruba tři miliardy korun.

Markéta Kaclová, Dana Jaklová, Marika Táborská Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme