O výši zemědělských dotací se dozvíme v pátek

Přístupová jednání k Evropské unii vrcholí. Největší bouři nesouhlasu vzbudily nabízené podmínky v kapitole zemědělství. Další demonstrace agrárníků se kvůli tomu bude v Praze konat zítra. Před ministerstvem zemědělství se má sejít asi 8 000 protestujících. Vyjednavači přístupových podmínek nyní čekají na odpověď z Bruselu na poslední společné požadavky zemí Visegrádské čtyřky. Ta má přijít v pátek. Výši přímých plateb chce Česká republika oproti nabídce Evropské komise zvýšit alespoň o pět procent, říká ministr zemědělství Jaroslav Palas.

Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na Google+ Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

žně | Foto: Jan Rosenauer

"Základ nikoliv 25 ale 30 procent a navýšení 10 procent každý rok. Dále pak dorovnání ze státního rozpočtu do 40 procent v tuto chvíli není přijatelné pro všechny komodity."

A to u bramborového škrobu, kde chtějí naši vyjednavači dosáhnout 100procentních plateb. "U průmyslových brambor je situace specifická tím, že dojde k poklesu minimální ceny u brambor z 1800 korun za tunu na 1133 korun na tunu, proto požadujeme dorovnání do 100 procent přímých plateb." U plodin na orné půdě, kde se snaží o přidělení padesáti procent úrovně přímých plateb, které dostávají evropští zemědělci. Neuzavřená dosud zůstávají také pravidla pro lněné vlákno, cukr, krávy chované na maso a produkci vína.

Podle ministra Palase si musí lepší podmínky pro své podnikání také zajistit sami zemědělci, "to znamená je potřeba, aby i zemědělci prostřednictvím odbytových organizací vytvářeli tlak na obchodní sektor, zpracovatelský sektor, aby docílili vyšších cen také svým tlakem, nikoliv požadavky vůči ministerstvu zemědělství."

Ministr zemědělství Jaroslav Palas vyjmenoval také předložené žádosti na registraci potravin s tuzemskými zeměpisnými názvy. "Zvláštní důraz chceme klást na ochranu zeměpisných názvů budějovických piv. Celkově se jedná o následující názvy Českobudějovické pivo, budějovické pivo, budějovický měšťanský var, karlovarské oplatky, pravé olomoucké tvarůžky, žatecký chmel český, tršický chmel moravský a úštěcký chmel český."

Ministr Palas se neobává, že by nespokojení zemědělci nakonec zhatili v referendu vstup České republiky do Evropské unie.

Markéta Kaclová, Lenka Šumová Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na Google+ Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme