O vyvlastnění pozemků dnes ve sněmovně

Poslanci by dnes měli schvalovat vládní návrh zákona, který má zajistit snadnější výstavbu silnic a dálnic. Předloha má tyto stavby podřídit veřejnému zájmu tak, že stát bude moci příslušné pozemky získat za náhradu i bez souhlasu vlastníka. S tím ale nesouhlasí ODS, která tvrdí, že je zákon protiústavní a zbytečný.

Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Výstavba dálnice

Budeme hlasovat proti, říká poslanec nejsilnější opoziční strany Miroslav Beneš. "My jsme přesvědčeni, že ten institut vyvlastňování jde nad rámec ústavy a nesouhlasíme s ním. Je třeba ctít majitele pozemků a jednat s nimi."

Zákon naopak podpoří sociální demokraté a komunisté. S tím, že by byla norma protiústavní a poškozovala majitele příslušných pozemků nesouhlasí například poslanec ČSSD František Vnouček. "Tam těch instrumentů, než dojde k vyvlastnění, je spousta, a pokud se někdo chce dohodnout, tak je tam obrovský prostor k tomu."

Možnost vyvlastnění pozemků ve veřejném zájmu existuje například na Slovensku. Vláda ji poprvé využila při problémech s výstavbou jihokorejské automobilky Kia Hyundai. Vlastníci pozemků nebyli spokojeni s nabízenou cenou a část z nich prodat majetek odmítla. Kabinet s nimi mnohokrát vyjednával, ale bez úspěchu. Razantně vláda zareagovala ve chvíli, kdy do sporu nečekaně vstoupil kontroverzní podnikatel Marián Kočner, který byl před lety hlavním aktérem známé kauzy obsazení televize Markýza. O tom, že sporné pozemky u Žiliny stát vyvlastní, rozhodl kabinet loni v srpnu. Následně začala výstavba závodu. Téměř okamžitě se ale ukázalo, že investor nemá potřebné povolení a primátor města Ján Slota pravděpodobně překročil své kompetence.

Markéta Kaclová, Milada Richterová, Renata Havranová Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme