O zakázku na obrněné transportéry pro českou armádu se zajímá rakouský Steyr

Prvním oficiálním zájemcem o historicky největší armádní zakázku na nákup nových obrněných transportérů je rakouský Steyr-Daimler-Puch. Společnost vlastní americká General Dynamics. Na nákup vozidel vyčlenilo ministerstvo obrany 25 miliard korun.

Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na Google+ Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Ochrana Rádia Svobodná Evropa | Foto: Jan Rosenauer

Rakouská firma vlastněná americkou General Dynamics nabízí částečnou montáž obrněnců v Česku a další přímé i nepřímé kompenzační offsetové programy pro tuzemské společnosti. Poradce rakouské zbrojovky a bývalý náčelník generálního štábu české armády Jiří Šedivý vidí i další výhody.

"Výrobní závod je ve Vídni, ředitelství je ve Vídni. Je to velmi blízko České republice a je zájem převézt některé vývojové, zkušební a výzkumné aktivity na území České republiky. Jenom bych připomněl výzkumný ústav pozemního vojska ve Vyškově," řekl Šedivý.

"Český zbrojní průmysl, ale i průmysl, který bude schopen akceptovat nabídky této společnosti může očekávat poměrně velmi výhodné smlouvy a podíl nejenom na výrobě transportérů, ale i na jiných zakázkách, které budou součástí osvětové politiky. Politikou Steyer i General Dynamics je, že, co je možné přenést do České republiky, to bude v České republice vyráběno," dodal Šedivý.

Za největšího konkurenta rakousko-amerických transportérů Pandur je zatím považovaná finská společnost Patria s vozidly AMV. Ministerstvo obrany ale oslovilo například i singapursko-irského výrobce obrněnců Terrex, německou zbrojovku Rheimetall a řadu dalších.

První kolo výběrového řízení, které bylo vyhlášeno minulý měsíc, má skončit v létě. Závěrečné druhé kolo pak nejpozději do února příštího roku. Na nákup celkem 199 kolových transportérů s možností nákupu dalších 35 vyčlenila armáda 25 miliard korun, s dalšími 18 miliardami počítá na provoz vozidel po celou dobu jejich životnosti.

Pavel Otto, Marie Matúšů Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na Google+ Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme