O zakázku na obrněné transportéry pro českou armádu se zajímá rakouský Steyr

Prvním oficiálním zájemcem o historicky největší armádní zakázku na nákup nových obrněných transportérů je rakouský Steyr-Daimler-Puch. Společnost vlastní americká General Dynamics. Na nákup vozidel vyčlenilo ministerstvo obrany 25 miliard korun.

Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Ochrana Rádia Svobodná Evropa | Foto: Jan Rosenauer

Rakouská firma vlastněná americkou General Dynamics nabízí částečnou montáž obrněnců v Česku a další přímé i nepřímé kompenzační offsetové programy pro tuzemské společnosti. Poradce rakouské zbrojovky a bývalý náčelník generálního štábu české armády Jiří Šedivý vidí i další výhody.

"Výrobní závod je ve Vídni, ředitelství je ve Vídni. Je to velmi blízko České republice a je zájem převézt některé vývojové, zkušební a výzkumné aktivity na území České republiky. Jenom bych připomněl výzkumný ústav pozemního vojska ve Vyškově," řekl Šedivý.

"Český zbrojní průmysl, ale i průmysl, který bude schopen akceptovat nabídky této společnosti může očekávat poměrně velmi výhodné smlouvy a podíl nejenom na výrobě transportérů, ale i na jiných zakázkách, které budou součástí osvětové politiky. Politikou Steyer i General Dynamics je, že, co je možné přenést do České republiky, to bude v České republice vyráběno," dodal Šedivý.

Za největšího konkurenta rakousko-amerických transportérů Pandur je zatím považovaná finská společnost Patria s vozidly AMV. Ministerstvo obrany ale oslovilo například i singapursko-irského výrobce obrněnců Terrex, německou zbrojovku Rheimetall a řadu dalších.

První kolo výběrového řízení, které bylo vyhlášeno minulý měsíc, má skončit v létě. Závěrečné druhé kolo pak nejpozději do února příštího roku. Na nákup celkem 199 kolových transportérů s možností nákupu dalších 35 vyčlenila armáda 25 miliard korun, s dalšími 18 miliardami počítá na provoz vozidel po celou dobu jejich životnosti.

Pavel Otto, Marie Matúšů Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme