O zákazu vozítek segway budou nejspíš rozhodovat obce. Návrh schválila vláda

Turisté ale hlavně půjčovny vozítek segway se mohou radovat. Vláda dnes schválila návrh novely silničního zákona, který plošně nezakazuje provoz těchto vozítek, i když o tom původně ministerstvo dopravy uvažovalo. Obce budou moci jejich provoz zakázat dopravní značkou.

Tento článek je více než rok starý.

Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Segway

Segway | Foto: Wikimedia Commons

Podle starosty Prahy 1 Oldřicha Lomeckého z TOP 09 ale ministerstvo změnou paragrafu legalizovalo segwaye jako chodce.

„Pokud budete mluvit s obyvateli Prahy 1, tak vám řeknou, jakým problémem to je. Řeknou vám to i v nemocnici, kde za posledních šest měsíců je několik desítek případů. Řeknou vám, že to je zdrcující,“ upozornil Lomecký.

Přehrát

00:00 / 00:00

O zákazu vozítek segway budou nejspíš rozhodovat obce. O tématu debatovali Z. Eliášová z firmy Segway Trip a starosta Prahy 1 O. Lomecký

Změna podle něj vznikla v meziresortním připomínkovém řízení. Úředníci ministerstva dopravy prý lobovali za provozovatele segwayů.

Asociace Segway rozhodnutí ministerstva dopravy přivítala, říká Zuzana Eliášová z firmy Segway Trip, která tato vozítka v centru hlavního města půjčuje.

„Byli jsme rádi, že ministertsvo vzalo v úvahu dopravní studii, která byla zadána městskou částí Prahy 1. Z ní vyplynulo, že pokud bude segway v módu chodce, tak bylo doporučeno, aby se pohyboval na chodníku,“ vysvětlila Eliášová.

Odmítla také, že by se kvůli segwayům zranilo tak velké množství chodců. „Nemáme takové scénáře, že by docházelo k tolika zraněním. Aspoň co se týče provozovatelů z Asociace Segway,“ dodala Eliášová s tím, že ne všichni provozovatelé v asociaci jsou.

Segway je dvoukolový elektrický dopravní prostředek pro jednu osobu. Díky akumulátorovému pohonu je velmi tichý a nevytváří zplodiny. Stabilitu ve vzpřímené poloze zajišťuje soustava gyroskopů. Dosahuje maximální rychlosti až 20 kilometrů za hodinu. Ovládá se pouhým náklonem těla.

Starosta Prahy 1 s ní ale nesouhlasil: „Jsme zřizovateli nemocnice Na Františku a já vám mohu doložit, že za posledních pár měsíců je tam mnoho desítek zranění od segwayů. Akorát to nikdo nechce slyšet.“

Vozítka segway doposud nemají v zákoně o provozu na pozemních komunikacích vlastní kategorii, a jsou proto považována za chodce.

Nemohou být používány na silnicích, ale na chodnících, kde se kvůli velké rychlosti střetávají s chodci. Vozítka si navíc často půjčují turisté, kteří nemají s ovládáním segwayů zkušenosti.

Veronika Sedláčková, Anna Jadrná Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme