Oba civilisté, zranění na Letné výsadkářem, zůstávají v nemocnici. Armáda zřídila vyšetřovací komisi

Dva ze tří lidí, kteří byli zraněni při sobotním závěrečném seskoku armádních parašutistů na pražské Letné, jsou stále v nemocnici. Pro server iROZHLAS.cz to uvedl mluvčí armády Jan Šulc. Upřesnil také, že parašutista nepatřil k elitní české jednotce výsadkářů 43. praporu, ale k jednotce z Čáslavi.

Praha Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Moment, kdy výsadkář spadl do davu přihlížejících lidí | Foto: Jan Řehák | Zdroj: iROZHLAS.cz

„Dvě zraněné civilní osoby, které během události bohužel utrpěly zranění, dosud zůstávají v nemocniční péči lékařů. Jsou mimo ohrožení života a jejich zdravotní stav se dle našich informací lepší,“ řekl serveru iROZHLAS.cz mluvčí.

Specialisté záchranné a výsadkové služby slouží podle mluvčího armády na každé letecké základně. Typickým úkolem pro tyto vojáky je podle webu Armády České republiky „záchrana pilotů po sestřelení jejich letadla z prostoru, který je ovládán nepřítelem“. Více informací „k těmto složkám s ohledem na jejich možné operační nasazení“ armáda neposkytuje, dodal Šulc.

Výsadkář, který se při nehodě také zranil, byl podle Šulce propuštěn už v neděli do domácího ošetření. Ministr obrany Martin Stropnický (ANO) přitom v nedělních Otázkách Václava Moravce řekl, že by dva ze tří zraněných měli být propuštěni nejpozději v pondělí.

Parašutista nepatřil podle mluvčího armády k elitní české výsadkářské jednotce, tedy 43. výsadkovému praporu 4. brigády rychlého nasazení. „Jednalo se o specialistu záchranné a výsadkové služby z 21. základny taktického letectva z Čáslavi,“ vysvětlil Šulc.

Další informace k nehodě nemohl Šulc serveru iROZHLAS.cz poskytnout. „Ve věci nadále probíhá šetření Vojenské policie, Policie České republiky a odborné komise zřízené náčelníkem Generálního štábu AČR. S dalšími vyjádřeními nad rámec již dříve poskytnutých informací k okolnostem a průběhu celé události je proto nezbytné vyčkat na závěry zmíněného šetření,“ dodal mluvčí.

Nehoda se stala v sobotu odpoledne v Praze na Letné. Při závěrečném seskoku osmi parašutistů na Dnu armády se šestatřicetiletý výsadkář netrefil do doskokové zóny a dopadl mezi diváky. Zranil dva lidi, divačku a asi desetiletého chlapce.

Svědci neštěstí podle Stropnického uvedli, že parašutista byl silným poryvem větru „těsně nad zemí jako by katapultován do prostoru, kde byli diváci“. „Byla to souhra náhod a povětrnostních podmínek," dodal ministr v nedělním pořadu České televize. Tam také uvedl, že podobné seskoky na veřejných akcích jsou až do vyšetření případu zrušeny.

Petr Jadrný Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme