Oba civilisté, zranění na Letné výsadkářem, zůstávají v nemocnici. Armáda zřídila vyšetřovací komisi

Dva ze tří lidí, kteří byli zraněni při sobotním závěrečném seskoku armádních parašutistů na pražské Letné, jsou stále v nemocnici. Pro server iROZHLAS.cz to uvedl mluvčí armády Jan Šulc. Upřesnil také, že parašutista nepatřil k elitní české jednotce výsadkářů 43. praporu, ale k jednotce z Čáslavi.

Praha Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na Google+ Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Moment, kdy výsadkář spadl do davu přihlížejících lidí | Foto: Jan Řehák | Zdroj: iROZHLAS.cz

„Dvě zraněné civilní osoby, které během události bohužel utrpěly zranění, dosud zůstávají v nemocniční péči lékařů. Jsou mimo ohrožení života a jejich zdravotní stav se dle našich informací lepší,“ řekl serveru iROZHLAS.cz mluvčí.

Specialisté záchranné a výsadkové služby slouží podle mluvčího armády na každé letecké základně. Typickým úkolem pro tyto vojáky je podle webu Armády České republiky „záchrana pilotů po sestřelení jejich letadla z prostoru, který je ovládán nepřítelem“. Více informací „k těmto složkám s ohledem na jejich možné operační nasazení“ armáda neposkytuje, dodal Šulc.

Výsadkář, který se při nehodě také zranil, byl podle Šulce propuštěn už v neděli do domácího ošetření. Ministr obrany Martin Stropnický (ANO) přitom v nedělních Otázkách Václava Moravce řekl, že by dva ze tří zraněných měli být propuštěni nejpozději v pondělí.

Parašutista nepatřil podle mluvčího armády k elitní české výsadkářské jednotce, tedy 43. výsadkovému praporu 4. brigády rychlého nasazení. „Jednalo se o specialistu záchranné a výsadkové služby z 21. základny taktického letectva z Čáslavi,“ vysvětlil Šulc.

Další informace k nehodě nemohl Šulc serveru iROZHLAS.cz poskytnout. „Ve věci nadále probíhá šetření Vojenské policie, Policie České republiky a odborné komise zřízené náčelníkem Generálního štábu AČR. S dalšími vyjádřeními nad rámec již dříve poskytnutých informací k okolnostem a průběhu celé události je proto nezbytné vyčkat na závěry zmíněného šetření,“ dodal mluvčí.

Nehoda se stala v sobotu odpoledne v Praze na Letné. Při závěrečném seskoku osmi parašutistů na Dnu armády se šestatřicetiletý výsadkář netrefil do doskokové zóny a dopadl mezi diváky. Zranil dva lidi, divačku a asi desetiletého chlapce.

Svědci neštěstí podle Stropnického uvedli, že parašutista byl silným poryvem větru „těsně nad zemí jako by katapultován do prostoru, kde byli diváci“. „Byla to souhra náhod a povětrnostních podmínek," dodal ministr v nedělním pořadu České televize. Tam také uvedl, že podobné seskoky na veřejných akcích jsou až do vyšetření případu zrušeny.

Petr Jadrný Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na Google+ Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme