Oba prezidentští kandidáti si přejí Británii v EU, shodli se v poslední debatě

Prezidentští kandidáti - Karel Schwarzenberg a Miloš Zeman - se včera naposledy střetli v duelu před druhým kolem voleb. Po dvoutýdenním náročném maratonu, během kterého diskutovali v mnoha médiích, se naposledy v boji o Hrad utkali v České televizi. V pražském Divadle Hybernia se opět mluvilo o historii, ale také o tom, jak by si oba kandidáti vedli v zahraniční politice.

Tento článek je více než rok starý Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Miloš Zeman (vlevo) a Karel Schwarzenberg se sešli 24. ledna v pražském Divadle Hybernia k poslední televizní předvolební debatě

Miloš Zeman (vlevo) a Karel Schwarzenberg se sešli 24. ledna v pražském Divadle Hybernia k poslední televizní předvolební debatě | Zdroj: ČTK

Moderátor Václav Moravec chvíli před osmou odpočítával začátek a organizátoři narychlo dirigovali publikum, jak se má posadit. Diskuzi odstartovala malá rozcvička, jak by oba sjednotili společnost. Znovu se také probíraly Benešovy dekrety.

Když přišla na řadu zahraniční politika, oba se shodli, že by měla Velká Británie zůstat v Evropské unii. Britský premiér totiž přislíbil vyhlášení referenda o setrvání země v unii po roce 2015.

„Jako zvolený prezident bych se snažil působit, aby si Velká Británie toto rozhodnutí rozmyslela,“ prohlásil Zeman.

Přehrát

00:00 / 00:00

Poslední televizní prezidentský duel v pražském Divadle Hybernia sledovala Petra Benešová

„Já si Evropskou unii a Evropu bez Británie představit nemohu,“ konstatoval Schwarzenberg.

I když moderátor na začátku žádal publikum, aby nehlučelo, lidé emotivně pokřikovali, když se začaly kandidátů ptát známé osobnosti. Například olympionička Věra Čáslavská.

„Jak jste se vyrovnal se svým svědomím, že jste se v rámci prezidentské kampaně obrátil o pomoc Komunistické strany Čech a Moravy?“ zeptala se Zemana.

„V roce 1968 jste věnovala svoji olympijskou medaili generálnímu tajemníkovi Komunistické strany Československa Alexandru Dubčekovi. Sakra, pokládala jste tehdy Alexandra Dubčeka za zločince?“ reagoval dotázaný.

„Rozhodně ne. Alexandr Dubček byl představitelem Pražského jara,“ odvětila Čáslavská.

Veterán Pavel Vranský se chtěl naopak od Karla Schwarzenberga dozvědět, proč neodešel z Topolánkovy vlády kvůli majetkové kauze Jiřího Čunka. „Pane ministře, jestli nebyla důležitější vaše funkce než splnění vašeho slova?“

„Je mi velice líto, že ve vašem pokročilém věku, místo abyste argumentoval, prostě urážíte,“ zněla odpověď Schwarzenberga.

Poslední vzkaz voličům

A co svým voličům prezidentští kandidáti vzkázali nakonec?

„Dovolte mi, abych poděkoval Vladimíru Franzovi a Janu Fischerovi, že mi vyjádřili podporu, a přeji všem nestraníkům, aby je následovali,“ řekl Zeman.

„Budu-li prezident, tak budu prezident bez stranických závazků, budu prezident pro všechny,“ slíbil Schwarzenberg.

mta, Petra Benešová Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme