Obálky uvnitř VV opět projedná soud

Do druhé půle vstupuje soudní proces se šéfem poslanců Věcí veřejných Vítem Bártou a nezařazeným poslancem Jaroslavem Škárkou. Po měsíční přestávce dnes začne maratón dalších svědeckých výslechů. Z PROCESU CHYSTÁME ONLINE REPORTÁŽ

Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nezařazený poslanec Jaroslav Škárka (vpravo) a neformální lídr Věcí veřejných Vít Bárta (vlevo) | Foto: ČTK | Zdroj: ČTK

Vypovídat by měl třeba i jeden z nejvlivnějších členů ODS Roman Jurečko. Soud od něho bude chtít slyšet, jak to bylo s údajnou přípravou puče uvnitř Věcí veřejných se členy v Plzeňském kraji. Znovu se také do prostoru pro svědky postaví Kristýna Kočí.

Trestní senát v obměněné sestavě – poté, co jedna z přísedících musela být pro podjatost vyloučena – si vyslechne i další nahrávky, které přibyly do spisu.

Zazní tak i záznam pořízený Jaroslavem Škárkou při předání obálky s penězi. Kvůli rušičkám v Bártově kanceláři je ale nekvalitní a není jasné, jestli se nahrávku podařilo kriminalistickým expertům vyčistit.

Přehrát

00:00 / 00:00

Příspěvek Martina Drtiny o pokračujícím soudním procesu s Vítem Bártou a Jaroslavem Škárkou v Ranním Radiožurnálu.mp3

Přehrávat se budou i některé z tajně pořízených nahrávek. Že předávání peněz v obálkách byla u Bártů v rodině běžná praxe, už před soudem potvrdil bratr Víta Bárty Matěj.

„Pamatuji si, že jsem se se svým bratrem potkal 28. 3. s tím, že bratr mě požádal o to, zdali bych mu nemohl vydat jeho peníze v hodnotách dvakrát 150 tisíc, jednou 170 tisíc a jednou 500 tisíc. Peníze jsem vzal ze svého sejfu, rozdělil do obálek a označil jsem je iniciálami,“ řekl Matěj Bárta.

Vít Bárta tvrdí, že Škárkovi i Kristýně Kočí poskytl půjčku. Podle jejich verze ale šlo o úplatek.

Zatím s posledním záznamem přišel před soud detektiv spolupracující s ABL Pavel Pertlíček, a to s nahrávkou zachycující jeho schůzku s asistentem poslance Stanislava Humla Petrem Šlechtou. Pertlíček tvrdí, že ho Šlechta přesvědčoval, aby za finanční odměnu svědčil proti Bártovi.

„Nevím, jestli jsem to řekl, nicméně já jsem tu schůzku samozřejmě nahrál. Vím, že to vzbuzuje úsměv, protože v této kauze je hromada záznamů,“ sdělil v soudní síni Pavel Pertlíček.

Soudu zbývá vyslechnout ještě zhruba deset svědků. Rozsudek tento týden ale nepadne.

Martin Drtina, Věra Pfeifferová, Eva Presová Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme