Obavy z dopadů nového zákoníku práce se naplňují

Máme začátek března a záchranná služba už vyčerpala limit přesčasových hodin svých zaměstnanců, který jí povoluje nový zákoník práce na celý rok. Stejný problém už hlásí i některé nemocnice. Norma, která začala platit 1. ledna, povolila zaměstnavatelům nařídit maximálně 150 přesčasových hodin ročně.

Tento článek je více než rok starý Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Sanitka

Sanitka | Foto: Marián Vojtek

Výsledek? Právníci vymýšlejí kličky jak normu obejít, ředitelé zdravotnických služeb řeší, jak poskytnout pacientům péči a nedostat celý systém buď do kolapsu, nebo do rozporu se zákonem. A pomoci jim neumí ani ministerstvo zdravotnictví, které vinu dává předchozímu vedení resortu.

Náměstkyně ministra Markéta Hellerová přiznává, že řešení by mohla přinést jen novela zákoníku práce a ta je zatím v nedohlednu. Nejdříve by ji zákonodárci mohli stihnout v polovině roku. To by ovšem nesměl nastat v legislativním procesu jediný zádrhel.

"V tuhle chvíli opravdu neexistuje čisté řešení, jak z toho ven jinak než novelou zákoníku práce. Připravenost na nový zákoník práce je naprosto nulová, záleží na každé organizaci, jakou formu řešení zvolí, všechny jsou na hranici zákoníku práce, často už bych řekla i za tou hranicí. Univerzální řešení na to samozřejmě není a my ho nemáme, protože ten zákoník práce naprosto jasně říkal, že tyhle problémy budou, a mělo se to řešit někdy před rokem," uvedla náměstkyně Hellerová ve vysílání Radiožurnálu.

O novele zákoníku má v nejbližších dnech jednat ministr zdravotnictví Tomáš Julínek s ministrem práce a sociálních věcí Petrem Nečasem.

Marika Táborská, Štěpánka Čechová Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme