Obavy z konce prázdnin se nenaplnily, na silnicích byl klid

Na českých silnicích navzdory očekávání vládl po celou neděli klid. Obavy dopravních expertů z posledního prázdninového víkendu se nenaplnily. Lidé zřejmě návrat z dovolených nenechali na poslední chvíli. Zvláštní bezpečnostní opatření ale potrvají až do pondělí, kdy děti poprvé usednou do školních lavic.

Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

figurína policisty | Foto: ČTK

Očekávalo se, že hustota provozu v souvislosti s koncem prázdnin poroste, to se ale nestalo. Motohlídka Radiožurnálu nehlásila vpodvečer žádné kolony ani na hlavních příjezdech do Prahy a provoz nebyl silnější než jiná nedělní odpoledne.

Podle dopravních expertů se čeští řidiči se již odnaučili vracet domů na poslední chvíli. Přijíždějí v předstihu a průběžně. K jejich dřívějšímu návratu domů letos přispělo i počasí, jež se v posledních dnech zhoršilo, myslí si odborníci na dopravu.

Klidná byla i situace na hranicích. Přechody projížděli řidiči bez většího zdržení. Po náporu z páteční noci zůstaly podle mluvčího Cizinecké a pohraniční policie Brno Romana Pittnera hraniční přechody s Rakouskem i Slovenskem téměř vylidněné.

Smrtelné kolize se ale závěru prázdnin nevyhnuly. Za poslední tři dny na českých silnicích zemřelo celkem 13 lidí. Čtyři oběti byly hlášeny v pátek a sedm v sobotu, během dneška policisté zaznamenali dvě úmrtí. Nejtragičtější bilanci měly poslední tři dny prázdnin v roce 2004, kdy při nehodách zahynulo celkem 21 lidí. Loni šlo spíše o světlou výjimku - zahynuli "pouze" tři lidé.

Některé kraje na poslední prázdninový víkend posílily policejní hlídky. Kontroly se zaměřují se hlavně na dodržování rychlosti a technický stav vozidel. Například středočeská policie nasadila do terénu 200 mužů a živým strážcům zákona pomáhají u silnic také figuríny. Stojí na místech, kde z kapacitních důvodů nemohou být běžné hlídky.

Jak Radiožurnálu řekl zástupce ředitele policejní správy Středočeského kraje Václav Kučera, figuríny využije policie i na jiné akce. "Byť jsme tyto figuríny pořídili jako jednorázovou akci, ty, které nám zůstanou i po této akci, budeme určitě používat, protože je rozprostřeme v rámci celého kraje," uvedl Kučera. U sjezdu z dálnice v Čestlicích policie monitoruje dopravu i pomocí kamery připevněné k balonu s heliem.

Zvýšená aktivita policistů ale dneškem nekončí. Polevit by neměla ani zítra, kdy děti po dvouměsíční přestávce opět zasednou do školních lavic. Policisté i strážníci ve větších městech kvůli tomu chtějí hlídkovat v okolí škol, aby zabránili případným nehodám a úrazům dětí.

Aktuální informace o dopravní situaci můžete jako každý den zjišťovat na webu Zelené vlny anebo ze svých mobilních telefonů na wap.rozhlas.cz. Na silnicích je také motohlídka Radiožurnálu, která se zaměří hlavně na oblast Prahy a okolí.

Martin Hromádka, Bohuslav Beneš, Jana Huzilová Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme