Obavy z pádu životní úrovně má polovina Čechů

Elita musí jít příkladem! Musí zůstat v klidu a šířit důvěru. I to vyplývá ze studie, která se zabývá strachem Čechů z finanční krize. A obavy ze snížení životní úrovně kvůli krizi má víc jak polovina Čechů!

Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

bydlení

bydlení | Foto: Jan Rosenauer

Studie vznikala loni v listopadu, tehdy měli lidé hlavně strach z druhé fáze finanční krize, tedy hospodářské recese. Ta s sebou přináší pokles výroby a propouštění. A báli se právem. Problémy měli nebo mají sklárny, porcelánky, textilky nebo výrobci bižuterie či nábytku.

Jiné firmy končí nebo alespoň omezují provoz kvůli nízké poptávce - méně aut vyrobí třeba mladoboleslavská Škodovka. Propouštět musela například přerovská Meopta - optika nebo břeclavský Gumotex. Menší prodej se týká i cestovního ruchu.

O svůj životní standard se bojí hlavně lidé ze středně velkých průmyslových měst a kvalifikovaní dělníci. Jinak obavy z poklesu blahobytu nesouvisí se vzděláním - respondenti se základním a vysokoškolským vzděláním vyjadřují své obavy přibližně stejně často.

Strach z nezaměstnanosti je daleko vyšší než obavy z rozplynutí úspor v bankách. Konkrétní čísla: o peníze v bankách se bojí 38 procent lidí, k praktickým krokům, třeba k výběrům vkladů nebo investicím prostředků do nemovitostí, se ale odhodlalo jen necelých šest procent obyvatel.

Alžběta Havlová Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme