Občané mají nového spojence v boji s úřady

V Brně dnes začala fungovat nová ústavní instituce - Nejvyšší správní soud. Jeho předsedou prezident republiky jmenoval Josefa Baxu, bývalého náměstka ministra spravedlnosti. "Bude to velký spojenec občanů v jejich každodenním boji s úřady," slibuje Baxa. K Nejvyššímu správnímu soudu se mohou obracet lidé, kteří nejsou spokojeni s tím, jak úřady vyřídily jejich záležitost.

Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Josef Baxa (vlevo) a Michal Mazanec | Foto: Stanislav Peška

"Je to celá velká škála v rozhodování ve veřejné správě, před orgány státní správy, před orgány samosprávy: od daňových řízení, stavebních řízení, zbrojní pasy ... prostě cokoli, kde občan neuspěje v tom svém nerovném postavení s úřadem, se bude moci obrátit na soud, zažalovat stát, tedy ten příslušný úřad a tento úřad tam bude v rovném postavení se stejnými právy a povinnostmi jako tento občan," říká o poslání Nejvyššího správního soudu jeho šéf Josef Baxa. Kromě toho se soud bude zabývat také volebními spory nebo podáními týkajícími se činnosti politických stran.

Přehrát

00:00 / 00:00

J. Baxa o činnosti Nejvyššího správního soudu

Nejvyšší správní soud začne fakticky pracovat od pondělí, už ode dneška ale shromažďuje podání. Bude mít 13 soudců, jeho místopředsedou prezident jmenoval Michala Mazance, který dosud působil na pražském Vrchním soudu.

Prezident Václav Havel při dnešním předávání jmenovacích listin Baxovi a Mazancovi ocenil zejména to, že se tak po deseti letech naplňuje naše Ústava, která s touto institucí počítá.

Dana Jaklová, Marika Táborská Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme