Občané ve Varnsdorfu poukazují na byznys s příspěvky na bydlení

Realitní kanceláře nebo majitelé většího množství bytů ve Šluknovské výběžku jsou obviňováni z toho, že přivádějí do měst takzvané nepřizpůsobivé občany. Podle kritiků vydělávají na prodeji nemovitostí v lukrativních oblastech, ve kterých chudí dříve bydleli. Ve Varnsdorfu čelí takovému obvinění třeba Jan Pražák, který vlastní desítky bytů na sídlišti v ulici Kovářská. Všechny byty předtím patřily městu, které je prodávalo za cenu už od 33 tisíc korun podle velikosti.

Tento článek je více než rok starý.

Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Romové ve Varnsdorfu, městská ubytovna

Romové ve Varnsdorfu, městská ubytovna | Foto: Filip Jandourek

Gabriela a Milan se považují za šťastné lidi nejen proto, že mají pět dětí, ale že získali byt 1+1 v bytovce s toaletou a koupelnou, což by na ubytovně neměli.

„Hodně dlouho se nám to nedařilo. Vždycky řekli přijďte, je to volné. A když jsme přišli a oni viděli, že jsme cikáni, tak nás zase hned odmítli, že už to mají plné. Dali jsme se na tohle, hledali jsme letáky a najednou se nám to podařilo u pana Pražáka,“ říkají společně Gabriela s Milanem.

Přehrát

00:00 / 00:00

Kovářskou ulici ve Varnsdorfu navštívil reporét Lubomír Smatana

Na ubytovně platili 13 tisíc korun za byt 1+1, ale podle jejich slov šlo jen o velmi malé místnosti. „Tam se nám vešla jen postel, skříň, stůl a televize a to bylo všechno. Teď máme nájem za pět 5 tisíc, služby jsme si dali za čtyři a elektriku,“ říká Gabriela.

V Kovářské ulici vlastní Jan Pražák patnáct bytů. V polovině z nich žijí romské rodiny. Někteří z nájemníků jsou chudí a tak jim stát vyplácí příspěvek na bydlení. Ten dostávají na vlastní účet a teprve potom platí nájem. Tak to dělá i Gabriela s Milanem. Majitel Jan Pražák všechna obvinění z kšeftování odmítá:

„Nevím, co na tohle říct. Oproti ubytovnám je nájem rozhodně nižší, může být i poloviční, ale musím říct, že zatím se mi nestalo, že bych musel někoho vyhodit, že by s ním byly problémy. Sžili se s bílýma, vzájemně se navštěvují a začleňují se. I díky tomuto bydlení získali práci, která na ubytovně nebyla možná.“

Paneláky v Kovářské nechává majitel zateplit. Okolí domů není dvakrát čisté a útroby by také zasloužily úklid. Je vidět, že tu nebydlí žádní bohatí lidé. Na každém patře je několik kamer napojených na městskou policii a snad proto je tu klid, říká paní Ilona:

Romové ve Varnsdorfu | Foto: Filip Jandourek

„Já si nemůžu stěžovat. Možná, že bych změnila názor, kdyby mě přepadli. Člověk asi v sobě má trauma, že se na to dívá jinak, ale zatím je tu klid.“

Majitel bytů Jan Pražák se považuje se normálního podnikatele a byty koupil, když je město prodávalo. Sice velmi levně, ale to už je podle něj věc města. A dokud obyvatelé platí a neničí majetek, bude jim pronajímat dál, ať už jsou to Romové nebo kdokoliv jiný. Poplach v Kovářské ulici je podle Pražáka zbytečný.

Ľubomír Smatana Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme