Občanské demokraty čeká o víkendu 20. kongres

Dvacátý víkendový kongres Občanské demokratické strany začne zítra v pražských Vysočanech. Vedení ODS v čele s Mirkem Topolánkem na něm představí vizi státu do roku 2020. Z ní by měl vycházet i konkrétní program strany pro jarní volby do Sněmovny.

Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

hotel Clarion v pražských Vysočanech | Foto: Marián Vojtek

Kongres je plánovaný jako nevolební, i když část občanských demokratů chce, aby Topolánek nějakým způsobem požádal o obnovení svého mandátu předsedy strany. Buď v tajné volbě, nebo na mimořádném volebním kongresu už v prvních měsících příštího roku.

Rozhodnou až delegáti

"Část ODS si přeje, aby byl kongres volební, část ne a rozhodne se až na kongresu samotném při schvalování programu. Já sama za sebe si myslím, že by byl lepší volební, svolaný na přelom ledna, února," prezentuje jedno z přání části občanských demokratů místopředsedkyně Poslanecké sněmovny Miroslava Němcová.

Přehrát

00:00 / 00:00

Kongres ODS. Příspěvek redaktorky Milady Richterové.

Svůj názor na to, jak by si měl předseda ODS nechat na kongresu potvrdit svůj mandát lídra strany do květnových voleb, má i šéf sněmovního hospodářského výboru Oldřich Vojíř:

"Moje představa, potvrzení toho mandátu, spočívá v tom, že přednese vizi, případně přednese teze volebního programu a kongres by v diskusi měl dát najevo, zdali to je správný směr, nebo zdali si přeje určitou korekci a v závěru by měl, formou třeba hlasování, o tom programu říci: ano, to je správná cesta. Když odhalusuju ten program, tak přeci hlasuju i pro toho předkladatele. To znamená, je to mandát na ten program a na toho, kdo ho předložil a on by taky měl říci, s kým a za jakých podmínek ho třeba chce realizovat."

Diskuse o obnově mandátu

K tomu, aby si předseda ODS obnovil svůj mandát jedině v tajné volbě, vyzvala Mirka Topolánka například jihočeská regionální organizace strany. Starosta Prachatic a šéf tamního oblastního sdružení ODS, poslanec Jan Bauer k tomu dodává:

"Kongres by určitě měl být o tom, že bychom měli hovořit o volebním programu, o tom, že potřebujeme slušnost, jasnou srozumitelnost pro naše voliče. Hlavně přemýšlím o tom a hledám takovou politickou konstelaci, která mně osobně, ale i samozřejmě té politické straně, přinese největší naději na vítězství ve volbách a řekněme si na rovinu, těch voleb příští rok bude velké množství, nejenom ty parlamentní, takže z toho důvodu. Pokud hledáme nějaký silný mandát, tak ten vzniká nejlépe ve volbách a nejlépe v těch tajných volbách, takže to je to hlavní zadání a to poselství, které říkáme za jižní Čechy."

Naopak předseda Senátu za ODS Přemysl Sobotka tvrdí, že Mirek Topolánek získal mandát lídra strany na loňském řádném volebním kongresu a teď není důvod to dramaticky vyžadovat:

Přehrát

00:00 / 00:00

Jan Kubata, ústecký primátor, předseda tamní krajské regionální rady ODS byl v Radiofóru pro to, aby kongres byl volební

"Máme podle stanov dvouleté období, takže já nevidím vůbec žádný problém v tom, že by se měl nějak posilovat. To, že chceme tento kongres mít programový, To je celkem jasné, protože my v daném okamžiku musíme občanům sdělit, co opravdu chceme, a ne být v obecných frázích. A jestli se nám to podaří, tak já si myslím, že ty volby můžeme vyhrát."

"Změnit tento kongres, který je původně nevolební na volební, to je věc, která je technicky prakticky nemožná a myslím si, že by si všichni měli přečíst stanovy, než s něčím takovým přijdou. Otázka únorového možného předvolebního kongresu, tam to ani nejde tak o to, jestli volební nevolební, ale o strategii k volbám. Destabilizovat členskou základnu a hlavně naše voliče několik měsíců před volbami bych považoval za velmi Netaktické," míní předseda Senátu za ODS Přemysl Sobotka.

Síly jsou rozděleny

Jan Kubata, ústecký primátor, předseda krajské regionální rady ODS - jedné z těch, které vyzývají k tomu, aby kongres byl volební, ale nechtěl spekulovat: "Domnívám se, že síly jsou rozděleny, neumím to spočítat - zastávám názor mého regionu, který také přednesu. Jestli se většina přikloní k zařazení do programu, to uvidíme až při hlasování.

Přehrát

00:00 / 00:00

O situaci v ODS hovořil komentátor časopisu Týden Miroslav Korecký.

"Trápí nás komunikace mezi regiony a centrem, nespokojené ohlasy jsou i z jiných regionů a myslím, že diskuse je zcela legitimní. Mirek Topolánek udělal v posledním půlroce několik chaotických, nekonzultovaných a rychlých kroků, ze které ho nemůžeme chválit. Nesmírně nás trápí opuštění pozice reprezentanta nejsilnější pravicové strany ve sněmovně," řekl Kubata v Radiofóru.

Návrh programu víkendového kongresu Výkonná rada ODS v pátek večer nijak nezměnila. Rada potvrdila sjezd jako nevolební, programový a diskusní. Změnit program kongresu chtěli kritici současného vedení strany.

Milan Kopp, Martin Dorazín, Marián Vojtek, Milada Richterová, Šárka Slezáková, Veronika Sedláčková Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme