Občanské demokraty čeká vyjednávání o vládě s lidovci a zelenými

Už zítra by měl premiér Mirek Topolánek přinést na Hrad seznam ministrů své druhé vlády. Měli na něm být ministři tří stran - ODS, ČSSD a KDU-ČSL. Po včerejšku je ale jasné, že nebudou. Výkonná rada ODS totiž rozhodla, že vládu se sociálními demokraty za zatím dojednaných podmínek nechce. Dnes ráno ještě o celé situaci znovu jednalo grémium občanských demokratů.

Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Jiří Paroubek | Zdroj: ČTK

Podle místopředsedy občanských demokratů Pavla Béma stojí před ODS jasný cíl - na bázi původního trojkoaličního projektu najít rozumnou proreformní vládu, která získá většinu v Poslanecké sněmovně. To znamená, že má ODS před sebou jednání s lidovci a zelenými.

Podporu bude vláda podle Pavla Béma hledat u konstruktivních poslanců. To znamená u poslanců ČSSD nespokojených s politikou šéfa této strany Jiřího Paroubka. Kolik jich případně ještě bude, to je prý ještě otázka.

Jak potvrdil šéf poslanců ODS Petr Tluchoř, mezi konstruktivní zákonodárce řadí ODS i sociálního demokrata Miloše Melčáka. Ten opustil poslanecký klub ČSSD a navíc úplně nevyloučil, že by mohl podpořit případnou vládu premiéra Mirka Topolánka, i kdyby v ní nebyla ČSSD zastoupena.

Podle sociální demokracie za tím může být korupční nabídka od ODS. Tluchoř odhaduje, že nespokojenců uvnitř ČSSD může být víc. "I v reakci na včerejší drsný útok na pana Melčáka. Myslím, že to řada z nich považuje za nepřijatelnou a nehoráznou záležitost," vysvětlil.

Z vyjádření politiků Občanské demokratické strany také vyplynulo, že u občanských demokratů převládla nedůvěra vůči ČSSD, a to v souvislosti s projednáváním o státním rozpočtu a zákoníku práce. "Ta konfrontace slibů a garancí s konkrétním a praktickým jednáním, to byl ten zdroj pochybností, který nakonec zvítězil," řekl Ivan Langer z ODS.

Předseda ČSSD Jiří Paroubek se chce kvůli aktuální politické situaci sejít s prezidentem republiky. Předpokládá, že Václav Klaus dodrží svůj slib a nejmenuje vládu závislou na přeběhlících. Je ale ochotný s ODS ještě jednat do konce týdne. "Teď, pokud ODS přijde s nějakou nabídkou, určitě ji posoudíme, pokud nepřijde, tak si musí pomoct sami," řekl Paroubek.

Dnes také připustil, že by mohl být Melčák ze strany vyloučen. "Pokud pan Melčák řekne v rozporu se stanoviskem sociální demokracie, hovoříme čistě akademicky, která se, řekněme rozhodne, a já to zcela nepochybně navrhnu v sobotu, aby nepodpořila eventuální pravicovou vládu, jestli přesto podpoří pravicovou vládu, a kdokoliv to udělá z našich poslanců, tak navrhnu jeho vyloučení. To je zřejmé. Nebylo by to v dějinách sociální demokracie poprvé," řekl Paroubek.

Koalice ODS, ČSSD a KDU-ČSL byla podle Paroubka poslední možností, jak překonat politickou krizi. Pokud se strany ještě nějak nedohodnou, může se podle něj politická situace přesunout k politickému marasmu.

Strana zelených je ochotna vrátit se k diskusi o trojkoaliční vládě s ODS a lidovci. Po dnešní schůzce s vyjednavači ODS to řekl předseda zelených Martin Bursík. Není podle něj ale možné, aby už v pátek nesl šéf ODS Mirek Topolánek na Hrad nějakou dohodu.

Veronika Malá, Lucie Husárová 1, Vilém Janouš Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme