Občanské demokraty povede Topolánek s Nečasem

Občanskou demokratickou stranu povede k parlamentním volbám v roce 2006 tandem Mirek Topolánek a Petr Nečas. Zatímco Topolánkovo znovuzvolení do čela strany bylo jednoznačné - získal více než 90 procent hlasů všech delegátů - Nečas musel o post prvního místopředsedy bojovat s dvěma protikandidáty. Ve druhém kole volby o 17 hlasů porazil pražského primátora Pavla Béma. Dalšími místopředsedy byli zvoleni Ivan Langer, Petr Bendl, Pavel Bém a Miroslava Němcová.

Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Mirek Topolánek | Foto: René Volfík | Zdroj: Český rozhlas

Staronový lídr občanských demokratů Mirek Topolánek si cení toho, že dostal od účastníků kongresu tak silný mandát. Z přítomných 391 pro něj hlasovali 354 delegáti.

V kandidátském projevu zopakoval, že jediným cílem ODS je cesta k volebnímu vítězství v parlamentních volbách. Dodal, že to ale musí být vítězství, které bude znamenat silný mandát k plnění volebního programu strany, a řekl, že jeho ambicí je takovou novou vládu vést.

"Vím, že je předčasné chladit šampaňské a rozdělovat si posty - varuji před takovými myšlenkami. Lidé od nás nečekají dělení kořisti a projevy samolibé radosti. Chtějí slyšet, jak konkrétně zlepšíme jejich život; mají dost planých slibů, lží a slabosti."

Topolánek považuje za hlavní úkol vytvořit analytický tým expertů, který by pracoval na přípravě reforem a zákonů. Podle něj není nadále možné, aby stínoví ministři připravovali oponentní návrhy sami.

ODS má po dnešku nového prvního místopředsedu. Stal se jím dosavadní řadový místopředseda Petr Nečas, který ve druhém kole hlasování porazil o 17 hlasů pražského primátora Pavla Béma. O tuto funkci se ucházel ještě středočeský hejtman Petr Bendl.

Petr Nečas, který v ODS reprezentuje konzervativní proud a moravskou část strany, před dvěma lety neúspěšně kandidoval na post šéfa strany. Dnes delegátům připomněl, že za tyto dva roky ukázal, že umí být loajální. Právě tato vlastnost je pro druhou nejvyšší funkci ve straně nezbytná - první místopředseda má totiž podle Nečase unikátní a jednoznačný úkol. "Tím je krýt záda předsedovi Občanské demokratické strany za všech situací, za všech okolností a ve všech problémech."

Funkci prvního zástupce předsedy občanských demokratů na kongresu opustil Jan Zahradil. Poté, co se stal šéfem europoslanců ODS, o znovuzvolení neusiloval. Chce však zůstat stínovým ministrem zahraničí a zasedat bude i ve stranickém grémiu.

Do nejužšího stranického vedení se dostali i Petr Bendl, Pavel Bém a stínový ministr vnitra Ivan Langer, kteří byli řadovými místopředsedy zvoleni ve druhém kole. Poslední volné místopředsednické křeslo uhájila ve čtvrtém kole voleb dosavadní místopředsedkyně a jediná žena ve vedení strany Miroslava Němcová.

Naprázdno tak z volebního klání vyšli šéf poslaneckého klubu občanských demokratů Vlastimil Tlustý a poslanci Martin Říman, Oldřich Vojíř a Miroslav Beneš.

Milada Richterová, Marika Táborská, Hana Hikelová Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme