Občanské hlídky protestují proti doporučením vydaným policií

Ministerstvo vnitra vydalo desatero, kterým by se Pražané měli řídit během listopadového summitu NATO. Doporučuje v něm nechodit do uzavřených zón, nezdržovat se na místech demonstrací a vždy poslouchat nařízení policie. Proti policejnímu desateru se ohradily Občansko-právní hlídky. Tvrdí, že strážci zákona nemají na zveřejňování takovýchto informací právo a že byl udělán první krok k tomu, aby se z Česka stal policejní stát.

Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na Google+ Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Policie ČR

Ministerstvo vnitra doporučuje během summitu nechodit do uzavřených zón, nezdržovat se na místech demonstrací a vždy poslouchat nařízení policie. Radiožurnálu to řekla mluvčí Ministerstva vnitra Gabriela Bártíková. "Ne všechna nařízení mohou být po vůli, protože mohou být například uzavřené některé ulice. Nicméně z bezpečnostních důvodů je třeba toto respektovat a skutečně v této době se přizpůsobit tomu, že není vhodné cestovat křížem krážem Prahou, neboť ten zvláštní režim je zcela zřejmý."

Podle Bártíkové jde o preventivní informace, podle kterých by se obyvatelé měli zařídit. "Samozřejmě respektovat pokyny policie, mít doklady s sebou, aktivně dbát o svou bezpečnost, být všímavý, nepřihlížet zbytečně vypjatým situacím a samozřejmě informovat své blízké o svých plánech, aby neměli strach a aby v případě, že by se něco stalo, mohli včas vyrozumět Policii České republiky."

Podle občanských hlídek, které dohlížejí na dodržování lidských práv při demonstracích, tím ale policie porušuje zákon. Radiožurnálu to potvrdil jejich mluvčí Jiří Kopal. "Není to v souladu se zákonem a Listinou základních práv a svobod. Myslíme si, že při žádných shromážděních, i když tahle mohou být trochu větší, není možné vyvolávat apriori jakýsi nouzový, výjimečný stav a omezovat občanská práva a upozorňovat už dopředu občany na to, že budou jejich práva omezena."

Mluvčí Ministerstva vnitra Gabriela Bártíková to však rozhodně odmítá. "Ne, to samozřejmě v žádném případě. My musíme dbát na to, aby bylo zcela jasné, že ten zvláštní režim tady bude. Ale policie bude postupovat v rámci zákona a občané tak, jak je žádáme, aby respektovali některé ty pokyny, tak se vpodstatě spolupodílí na tom, jakou atmosféru bude Praha mít."

Markéta Kaclová, Dušan Valenta Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na Google+ Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme