Občanské právní hlídky podaly oznámení na policii

Občanské právní hlídky (OPH) podaly deset trestních oznámení na postup policistů vůči odpůrcům globalizace, kteří byli zadrženi během zářijových demonstrací proti pražskému zasedání Mezinárodního měnového fondu a Světové banky. Dosud podala organizace v souvislosti se zasedáním světových finančníků tři trestní oznámení a jednu stížnost kontrolním orgánům policie a dalších pět oznámení se připravuje.

Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Podle členů OPH se policisté vůči zadrženým demonstrantům, zejména proti cizincům, provinili zejména těmito trestními činy: mučením a jiným nelidským a krutým zacházením, zneužitím pravomoci veřejného činitele a omezováním osobní svobody.

Hlídky, které tvoří především mladí lidé, vznikly proto, aby sledovaly, zda se policisté při zásazích proti demonstrantům nedopouštějí nepřiměřeného násilí. Vznikly z iniciativy sdružení Hnutí občanské solidarity a tolerance a Ekologického právního servisu. Členové hlídek absolvovali školení, kde získávali informace nejen z právní oblasti, ale například i o tom, jak se vypořádávat se stresovými situacemi.

Markéta Kaclová Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme