Občanský zákoník se probojoval do finále. KSČM ho chce zamítnout
Nový občanský zákoník je ve sněmovně před závěrečným schvalováním. V dnešním druhém čtení poslanci v kodexu příliš mnoho změn nenavrhli. Zákoník znamená podle předkladatelů rozchod s komunistickým právem. V současnosti totiž v Česku platí mnohokrát novelizovaný zákoník z roku 1964. Opoziční KSČM chce předlohu zamítnout v závěrečném hlasování, ke kterému by mohlo dojít příští týden.
Norma se nelíbí ani sociální demokracii, jak potvrzuje její poslanec Jeroným Tejc.
„Problém máme s tímto zákonem proto, že bude nesrozumitelný. V mnohém mění věci, aniž to je potřeba, a mění je způsobem, na které lidi nebudou zvyklí. Tedy bude docházet často k situacím, že buď si budou muset najmout drahého advokáta, anebo – to se bude stávat daleko častěji – se rozhodnou postupovat tak, jak jsou zvyklí, tak jak si myslí, že právo platí a dostanou se do složitých situací, ze kterých mnohdy už nebude pomoci,“ řekl Jeroným Tejc.
Ministr spravedlnosti Jiří Pospíšil je ale z dosavadní rozpravy nad zákoníkem ve sněmovně mile překvapený.
„Ve druhém čtení byly načteny drobné pozměňovací návrhy. Jedná se o několik pozměňovacích návrhů typu, jak dlouhou dobu má být zvíře odloženo v útulku, než může být nabídnuto novému majiteli. Jedná se tedy o drobnosti. V zásadě cítím, že i odpůrci kodexu své připomínky všechny uplatnili v průběhu dlouhého projednávání v ústavněprávním výboru,“ řekl Jiří Pospíšil.
Nový občanský zákoník má víc než 3000 paragrafů a platit by měl od roku 2014. Klade větší důraz na osobnostní práva před majetkovými vztahy a ponechává více prostoru pro dohodu stran.