Občanští demokraté by ve sněmovně chtěli vést ústavněprávní výbor

ČSSD a ODS se shodly na dvou možných variantách počtu členů vedení sněmovny. Pokud by místopředsedů bylo pět, občanští demokraté by podle Lubomíra Zaorálka z ČSSD měli nárok na jedno křeslo. To by pak obsadila bývalá šéfka dolní komory Miroslava Němcová. Mluvilo se také o sněmovních výborech. ODS by měla zájem o vedení ústavněprávního.

Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Jednání členů ODS a ČSSD, Lubomír Zaorálek (vlevo), Miroslava Němcová a Martin Kuba | Foto: Filip Jandourek

„Sdělili jsme našim partnerům, že jsou tu výbory, které z logiky věci připadají opozici vždycky, což je výbor kontrolní nebo mandátový a imunitní, ale přednostní zájem máme o výbor ústavněprávní."

„Pokud by to nebylo možné, tak na druhém místě o výbor školský, a teprve poté mandátový a imunitní,“ sdělila Českému rozhlasu místopředsedkyně ODS Miroslava Němcová.

ODS chtěla, aby jedním z místopředsedů sněmovny byla právě ona. S tímto požadavkem přišel na jednání se sociální demokracií do Lidového domu úřadující šéf ODS Martin Kuba.

Expertní týmy ČSSD a ANO se zatím neshodly na podobě státního rozpočtu

Číst článek

„Jsme přesvědčeni, že Miroslava Němcová jako předsedkyně minulé Poslanecké sněmovny odváděla práci velmi dobře a že by ve vedení sněmovny mohla být velmi platným členem,“ vysvětlil.

Podle místopředsedy ČSSD Lubomíra Zaorálka se hnutí ANO kloní k variantě čtyř místopředsedů dolní komory, druhý možný koaliční partner - lidovci - preferují variantu pět místopředsedů, při níž by také jedno z křesel obsadili. Sociální demokraté si nárokují místo šéfa sněmovny.

Zaorálek: ČSSD bude mít s ANO a lidovci problém shodnout se na daních

Číst článek

Dohoda všech stran na podobě vedení dolní komory parlamentu a také na požadavcích na obsazení jednotlivých výborů je klíčová proto, aby sněmovna mohla začít pracovat.

ČSSD už dnes dopoledne bilancovala posun v povolebních vyjednáváních. Podle místopředsedy Lubomíra Zaorálka je podmínkou dalších schůzek, aby hnutí ANO a KDU-ČSL daly na stůl svoji kalkulaci příjmů a výdajů státního rozpočtu. Možné koaliční partnery rozdělují vedle daní ještě církevní restituce.

Lucie Husárová 1, Simona Bartošová, Eliška Malínská Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme