Občanští demokraté končí jednání o budoucí vládě s ČSSD

ODS nebude pokračovat v jednáních o vládě se sociálními demokraty. Rozhodla o tom výkonná rada strany poté, co ji premiér a šéf ODS Mirek Topolánek seznámil s programem a půdorysem koalice, na které se dosud dohodl s lídry ČSSD a KDU-ČSL.

Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Mirek Topolánek a Jiří Paroubek ve sněmovně | Zdroj: ČTK

Topolánek řekl, že seznámil výkonnou radu se stavem vyjednávání o vládě, a ta se rozhodla za těchto podmínek nepokračovat se sociální demokracií v jednání. "Co to znamená, to se uvidí v následujících dnech," dodal šéf ODS.

Pro ODS jsou totiž v tuto chvíli dojednané podmínky nepřijatelné - a to i personální obsazení ministerských křesel. Ve vládě složené z ODS, ČSSD a KDU-ČSL měli mít občanští demokraté stejný počet resortů jako zbylé dvě strany dohromady. Nejsilnější strana by tak v kabinetu neměla ani většinu, ani menšinu.

Jak budou teď jednání pokračovat dál, řekl Radiožurnálu místopředseda ODS Pavel Bém. "Samozřejmě se budeme snažit o znovuoživení původního trojkoaličního projektu a budeme hledat podporu napříč politickými stranami v Poslanecké sněmovně tak, aby tato varianta měla šanci na úspěch."

Šéf ČSSD Jiří Paroubek k tomu řekl, že jeho strana došla s programovými i personálními kompromisy až do krajnosti. Odpovědnost za pokračování nestability podle něj teď nese vedení ODS. "Pak teda přeju všechno nejlepší s panem poslancem Melčákem," vzkázal Paroubek.

Marika Táborská, Lucie Husárová 1 Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme