Občanští demokraté mohou ovládnout pražskou radnici

ODS vyhrála v Praze volby do městského zastupitelstva. Poprvé nadpoloviční většinou hlasů. Pro občanské demokraty hlasovalo více než padesát čtyři procent voličů. Na pražské radnici tak mohou občanští demokraté vládnout sami. Primátor Pavel Bém ale prohlásil, že i přesto bude s ostatními stranami, kromě komunistů, jednat.

Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Mirek Topolánek a Pavel Bém | Zdroj: ČTK

V Praze získali občanští demokraté poprvé nadpoloviční počet hlasů. Na dalších pět let tak má křeslo pražského primátora opět jisté lídr kandidátky ODS Pavel Bém. Nadpoloviční většinou má ODS zajištěnu i možnost sestavit jednobarevnou radu. Primátor Bém ale říká, že ODS bude jednat se všemi dalšími demokratickými stranami.

"Já jsem před volbami přislíbil, že k povolebním jednáním přistoupím se zástupci všech demokratických stran, a tento předvolební slib také splním. Samozřejmě není vyloučeno, že nakonec se občanští demokraté svým kolektivním rozhodováním a hlasováním rozhodnou pro jednobarevnou radnici. To, co je podstatné, Praha má před sebou rozhodování o klíčových strategických programech a tam je samozřejmě nezbytné hledat širší politickou shodu," vyjádřil se Bém.

Podle Pavla Béma nebude ODS jednat s komunisty. Přesto je považuje za regulérní opozici a pokusí se s nimi jednat o pozicích KSČM především v kontrolních funkcích pražského zastupitelstva.

Občanští demokraté vyhráli v hlavním městě poprvé volby do městského zastupitelstva nadpoloviční většinou hlasů - hlasovalo pro ně 54,43 procenta voličů. Sociální demokraté ve volbách do pražského zastupitelstva získali 15,88 procenta hlasů a skončili na druhém místě. Z dalších stran nejlépe uspěla KSČM se ziskem 7,93 procenta hlasů. Hranici pěti procent hlasů, která zaručuje místa v sedmdesátičlenném zastupitelstvu, překročily ještě Strana zelených se ziskem 7,8 procenta a SNK ED s 5,39 procenty.

K volbám přišlo v hlavním městě 42,17 procent voličů, což je více než při minulých volbách. Ve dvou městských částech přesáhla účast podle místopředsedy Českého statistického úřadu Stanislava Drápala hranici 60 procent, a to v Praze-Březiněvsi a Dolních Měcholupech. Naopak v Praze 14 se voleb zúčastnilo něco málo přes 33 procent oprávněných voličů.

ODS vyhrála v Praze jednoznačně i obecní volby

ODS v hlavním městě vyhrála i obecní volby, při nichž získala hlasy 53,3 procenta Pražanů. Druhá ČSSD dostala 15,42 procenta hlasů. Z dalších parlamentních stran uspěla nejlépe Strana zelených se ziskem 8,03 procenta hlasů. Kandidáty KSČM volilo 7,91 procenta a SNK ED 5,46 procenta lidí. KDU-ČSL měla 0,74 procenta voličů.

Strana premiéra Mirka Topolánka tak s velkým rozdílem porazila ČSSD a má nadpoloviční počet křesel ve většině velkých městských částí. Občanští demokraté tak mohou v těchto městských částech bez problémů sami sestavit městské rady, které budou na radnicích vládnout. Více než polovinu křesel obsadila ODS díky rekordnímu volebnímu zisku v Praze 2, 3, 4, 5, 6, 7, 8, 9, 10, 11, 13, 14 a 15.

Někteří zástupci ODS už uvedli, že budou jednat o případných koalicích na radnicích městských částí. Například zástupci strany v Praze 13, 14 a 15 uvedli, že by nebylo dobré, aby ODS vládla sama. Naopak občanští demokraté z Prahy 3 zřejmě v tomto pražském obvodu uzavírat koalici nebudou.

Problémy při sestavování koalice bude mít ale brněnská ODS, která možná nezíská post tamního primátora. A to přesto, že získala hlasy od více než třetiny voličů. Dosavadní koalice ODS a KDU-ČSL totiž ztratila většinu. Občanští demokraté by tak zřejmě museli hledat podporu u ČSSD. Jednání o koalici obou stran se ale možná budou vyvíjet i tak, že se brněnským primátorem stane lídr sociálních demokratů Roman Onderka.

Marie Matúšů, Kristýna Štanderová Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme