Občanští demokraté si o víkendu zvolí nové vedení

ODS si tento víkend zvolí vedení, které má stranu přivést po šesti letech znovu do vlády. Předseda nejsilnější opoziční strany Mirek Topolánek, který ve funkci před dvěma lety vystřídal nynějšího prezidenta Václava Klause, letos nemá protikandidáta. Před kongresem ho jednoznačně podpořily všechny kraje. Je tedy pravděpodobné, že Topolánek zůstane v čele ODS i nadále. Napínavé volební klání se ale očekává při volbě místopředsedů - o křesla v nejužším vedení strany se zatím uchází devět kandidátů.

Tento článek je více než rok starý Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Miroslav Topolánek

Miroslav Topolánek | Foto: Miroslav Topolánek

O funkci 1. místopředsedy mají zájem středočeský hejtman Petr Bendl, pražský primátor Pavel Bém a poslanec Petr Nečas. Ten byl dosud stejně jako Bendl řadovým místopředsedou. Tuto funkci chce na kongresu obhájit jediná žena, která zatím v nejužším vedení ODS působí, místopředsedkyně sněmovny Miroslava Němcová. "Myslím, že jsem nikdy nezpochybnila úroveň ODS svými nějakými maléry osobními nebo něčím podobným, tak se domnívám, že to je docela dobrá legitimace k tomu, abych se mohla ucházet o další zvolení."

Do nejužšího vedení strany se chtějí po několika letech vrátit i další místopředseda sněmovny Ivan Langer a poslanec Miroslav Beneš. Naopak nováčky by v předsednictvu byli šéf poslanců ODS Vlastimil Tlustý a poslanci Martin Říman a Oldřich Vojíř.

Cílem všech kandidátů je dále posilovat pozici své strany, k níž ji dali voliči ve všech letošních volbách jasný mandát. Například Tlustý spojil politickou dráhu s rovnou daní a reformami sociálních výdajů. Osobní úkol vidí v jejich realizaci.

"Protože v současné době je zřejmé, že jediné reformy přicházející v úvahu k obnovení hospodářského růstu a ke konkurenceschopnosti České republiky jsou ty, které nabízí ODS a ty na kterých já jsem se podílel."

Vyhlídky zatím devíti kandidátů na místopředsedy ODS se teď dají těžko předvídat. Bez ohledu na jejich nominace a podporu krajských sdružení bude záležet i na tom, jak se mezi sebou jednotlivé regiony před tajnou volbou domluví. Výsledky budeme znát v neděli.

Milada Richterová, Marika Táborská Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme