Občanští demokraté zahajují boj o křesla ve vedení strany

V Praze začal volební kongres Občanské demokratické strany. Nejsilnější opoziční strana chce vybrat nové vedení, které ji má přivést k vítězství v parlamentních volbách v roce 2006. Předsedou ODS pravděpodobně zůstane její dosavadní šéf Mirek Topolánek, který ve funkci před dvěma lety vystřídal nynějšího prezidenta Václava Klause. Před kongresem ho jednoznačně podpořily všechny kraje a letos nemá žádného protikandidáta. Napínavý ale bude boj o posty místopředsedů. O křesla v nejužším vedení strany se zatím uchází devět kandidátů.

Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Mirek Topolánek | Foto: Michal Kamaryt

Tuto funkci chce na kongresu obhájit jediná žena, která zatím v nejužším vedení ODS působí, místopředsedkyně sněmovny Miroslava Němcová. "Myslím, že jsem nikdy nezpochybnila úroveň ODS svými nějakými maléry osobními nebo něčím podobným, tak se domnívám, že to je docela dobrá legitimace k tomu, abych se mohla ucházet o další zvolení."

Do nejužšího vedení strany se chtějí po několika letech vrátit i další místopředseda sněmovny Ivan Langer a poslanec Miroslav Beneš. Naopak nováčky by v předsednictvu byli šéf poslanců ODS Vlastimil Tlustý a poslanci Martin Říman a Oldřich Vojíř.

Cílem všech kandidátů je dále posilovat pozici své strany, k níž ji dali voliči ve všech letošních volbách jasný mandát. Například Tlustý spojil politickou dráhu s rovnou daní a reformami sociálních výdajů. Osobní úkol vidí v jejich realizaci.

"Protože v současné době je zřejmé, že jediné reformy přicházející v úvahu k obnovení hospodářského růstu a ke konkurenceschopnosti České republiky jsou ty, které nabízí ODS a ty na kterých já jsem se podílel," řekl Tlustý.

Vyhlídky zatím devíti kandidátů na místopředsedy ODS se teď dají těžko předvídat. Bez ohledu na jejich nominace a podporu krajských sdružení bude záležet i na tom, jak se mezi sebou jednotlivé regiony před tajnou volbou domluví. Výsledky budeme znát v neděli.

Dnes vyslechnou delegáti kongresu projevy stranických lídrů, prezidenta a čestného předsedy ODS Václava Klause či předsedy vládní KDU-ČSL Miroslava Kalouska. Očekává se i příjezd slovenského premiéra Mikuláše Dzurindy.

Právě praktická realizace reforem na Slovensku je totiž pro ODS velmi zásadní. Topolánek v této souvislosti Radiožurnálu prozradil i část toho, s čím dnes před delegáty vystoupí. "V projevu bude jedna věta, kterou mi řekl jeden významný slovenský politik: my jsme chudí a rozhodli jsme se, že budeme bohatí, vy jste pořád ještě bohatí a rozhodli jste se, že budete chudí."

Hana Hikelová, Martin Hromádka Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme