Občanští demokraté zvolí své nové vedení

V neděli odchází z postu předsedy ODS po takřka 12 letech její zakladatel a dosud jediný šéf Václav Klaus. S největší pravděpodobností se stane jejím čestným předsedou. Kdo bude novým lídrem? Na tuto otázku má odpovědět hlasování, které delegáti zařadili na třetí den kongresu ve Františkových Lázních. K dosavadním kandidátům Petru Nečasovi, Mirkovi Topolánkovi, Janu Zahradilovi a Miroslavě Němcové na poslední chvíli přibyl ještě lékař z Rychnovska Jindřich Novohradský. Navržen byl nakonec i Václav Klaus, který ale kandidaturu s díky odmítl. Napínavý souboj se očekává také o místopředsednická křesla.

Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na Google+ Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Václav Klaus | Foto: Ivan Babej

Nepotvrdily se spekulace, že řady uchazečů o nejvyšší stranický post těsně před začátkem volby rozšíří šéf poslanců ODS Vlastimil Tlustý. Právě jeho několikrát označil za svého favorita Václav Klaus. Tlustý se uchází o post místopředsedy.

Odcházející předseda Václav Klaus ve Františkových Lázních varoval před rozmělněním ideologických principů ODS a jasně formulovaných hodnot, které strana téměř 12 let prosazovala na české politické scéně. ODS jak na celostátní, tak i lokální úrovni podle Klause svou malou odvahou a důsledností dopustila, že obsah její politiky byl často odfiltrován od pravicové rétoriky, která začala být bez skutečných činů málo věrohodná. Vyzval delegáty, aby při nedělní volbě předsedy a místopředsedů mysleli i na tato rizika. Více se dočtete zde.

Jan Zahradil, nechce po odchodu Václava Klause "bourat strukturu strany". Do souboje o předsednictví jde s představou, že bude stranu řídit dva roky, nikoli čtyři. Hlavní podle něj bude obsadit orgány ODS na všech úrovních zodpovědnými, výkonnými a důslednými lidmi, kteří budou zřetelně formulovat politické názory. Pro zvýšení potenciálu by měla ODS podle něho efektivně a přesvědčivě komunikovat i s jinými nesocialistickými stranami. Za nezbytné považuje Zahradil také to, aby ODS našla mezi ostatními stranami pravice partnery a zapomněla na osobní spory.

Přehrát

00:00 / 00:00

M. Richterová: Kandidáti na předsedu ODS

Petr Nečas vyzval k ostrému boji s levicí, k budování široce přijatelné strany a k navázání spolupráce s politickými subjekty v pravé části politického spektra. "Měli bychom začít jedním základním postulátem: Sarajevo je minulé století. Neztrácíme paměť, ale Sarajevo necháváme za sebou, Sarajevo nebude řídit naši stranickou budoucnost," řekl Nečas a za povinnost označil nutnost zaměřit se na porážku socialistů. řekl. Předpokladem podle něj je ale to, že ODS sama ukončí jakoukoli spolupráci s levicí. ODS podle něj už nemůže usnadňovat levici vládnutí, "opravovat jejich špatné zákony".

Mirek Topolánek zdůraznil, že vnímá kvality, které ODS přinesl její zakladatel. "ODS nepotřebuje novou ideologii, má svůj klausismus," uvedl. Podle něho mají občanští demokraté dostatečně rozpracovaná témata jednotlivých resortů. "Máme podporu rodiny a vzdělání, protikorupční boj i sociální politiku. Musíme toto dobré zboží pouze lépe zabalit a prodat," zdůraznil Topolánek. ODS podle něho nepotřebuje nové tváře, ale osobnosti, které stmelí křídla, vrstvy a skupiny uvnitř ODS.

Miroslava Němcová v sobotu na kongresu nevystoupila, takže svou vizi přednese zřejmě v nedělním vystoupení před hlasováním. Za určitých okolností by se do soutěže o post lídra mohl ještě zařadit Vlastimil Tlustý, který v sobotu zaujal svým příspěvkem v diskusi. Jak znovu potvrdil, jeho případná kandidatura by musela být podmíněna nominací od delegátů.

Napínavý souboj se na kongresu strhne i o čtyři křesla místopředsedů. Utkají se v něm Ivan Langer, Vlastimil Tlustý, Oldřich Vojíř, Jaroslav Zvěřina, Martin Říman, Veronika Nedvědová, Přemysl Sobotka, Petr Bendl, Jiří Stříteský a zřejmě i neúspěšní kandidáti na předsedu.

Milan Kopp, Milada Richterová, Jan Pokorný, Marika Táborská Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na Google+ Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme