Obce a města doplácejí na převod kompetencí od státu

Stát převádí na města a obce některé povinnosti, které dříve vykonával. Nedává jim ale zároveň potřebnou sumu peněz, aby na tyto činnosti nemusely doplácet. Radnicím kvůli tomu vzniká v rozpočtech deficit, který se blíží ke čtyřem miliardám korun a podle kvalifikovaných odhadů ještě poroste až na téměř dvojnásobek. Starostové si stěžují, že budou muset například dotovat například poslední ročník mateřských škol. Podle Ministerstva školství však nejde o závratné částky.

Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Liberecká radnice | Foto: www.liberec.cz

Města a obce doplácejí a budou doplácet i na výstavbu kanalizací a čističek, zavádění biometrických údajů do pasů nebo na zavedení bezplatného posledního ročníku mateřských škol. Mluvčí Svazu měst a obcí Jaroslav Lenert Českému rozhlasu 1 - Radiožurnálu k tomu řekl:

"Obce na to musely vyčlenit dodatečných 300 miliónů korun, což v obecních rozpočtech scházelo. Horší je to ještě o to, že k této změně došlo uprostřed rozpočtového období, kdy se to muselo vzít z úplně jiných kolonek, a tím pádem se některé obce dostaly do potíží."

Mluvčí Ministerstva školství Michaela Lagronová namítá, že obce o zavedení bezplatného ročníku mateřských škol, které platí od dubna, věděly minimálně tři měsíce předem. "Já naprosto odmítám alibismus některých obcí, že nemají na to, aby školky provozovaly nebo že je musí velmi doplácet. Školka v rozpočtu obce tvoří poměrně malou část. Vymlouvat se na to, že kvůli tomu , že musím doplácet na školku, nemůžu financovat infrastrukturu v obci, je naprostý nesmysl," míní Lagronová.

Protože se opatření ministerstva míjí účinkem, Svaz města a obcí proto navrhuje zavedení bezplatného posledního ročníku mateřských škol zrušit. Zatím však bez odezvy.

Jan Hrbáček, Marián Vojtek Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme