Obce a města mají manuál, jak čelit akcím extremistů

Konec demonstrací extremistů v Čechách má zajistit manuál pro obce a města, který dnes představilo ministerstvo vnitra. Brožura vychází z vládní strategie boje proti extremismu, který zhruba před měsícem schválila ještě koaliční vláda.

Tento článek je více než rok starý Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

policisté zasahují při pochodu extremistů

policisté zasahují při pochodu extremistů | Zdroj: ČTK

Ministerstvo vnitra nechalo vytisknout zhruba 5000 manuálů. Dostanou je především obce a města, která už přišla s extremismem do kontaktu.

Místopředseda Svazu měst a obcí Jaromír Jech si spolupráci se státem na vzniku brožury pochvaluje. "Metodická pomůcka vznikala zhruba od února letošního roku právě na popud starostů ze Svazu měst a obcí a myslím si, že by měla být velice dobrou pomůckou starostům, kteří přijdou s problematikou do styku," uvedl Jech.

Starostové a primátoři najdou v manuálu celkový pohled na právo shromažďovací, podle ředitele odboru bezpečnostní politiky ministerstva vnitra Martina Linharta obsahuje také praktické informace o tom, jak spolupracovat s policií.

"Poskytuje opravdu komplexní komentář zákona a toho, jak s ním pracovat. Poskytuje i něco navíc, a to je právě, jak spolupracovat s policií, co jim policie může nabídnout a jak využívat například služeb městských policií, které mají na svém území. Takže je to komplex a průřez veškerou touto problematikou," vysvětlil Linhart. Nejdůležitější je podle něj to, že manuál obcím doporučuje zkoumat skutečný, nikoliv nahlášený důvod oznámené demonstrace nebo protestu.

Shromažďovacím zákonem se minulý týden zabývala i Poslanecká sněmovna, která schválila jeho novelu. Ta by měla dát obcím více možností, jak extremistické akce nepovolit. Lhůtu, v níž musí úřady rozhodnout, totiž mění ze tří kalendářních na tři pracovní dny.

Nejasná zůstává role tajných služeb v boji proti extremismu. Podle prvního náměstka ministra vnitra Jiřího Komorouse by měly hrát významnější roli. "Návrh dopisu, který bude panu ministrovi předložen na jednání vlády, počítá také s tím, aby zpravodajské služby tohoto státu aktivně předložily návrh eliminačních opatření vůči extremistickým seskupením," řekl Komorous.

Podle Linharta je to ale trochu jinak. "Co se týče spolupráce zpravodajských služeb v oblasti extremismu, tak je to spolupráce mezi policií a zpravodajskými službami. Zpravodajské služby mají nějaké své úkoly a zejména je to o Bezpečnostní informační službě, ta má spoustu informací, které jsou leckdy využitelné, když se dají dohromady právě s informacemi policejními," podotkl Linhart.

Komorous také ustanovil pro boj s extremismem tři pracovní skupiny. Jejich úkolem je co nejrychleji popsat problematiku extremismu v Česku.

Přečtěte si také:
Policisté v Mostě zasáhli proti pochodu extremistů, 14 lidí zadrželi
Úřady zřejmě dostanou více času k zákazu extremistické akce
Zástupce magistrátu zakázal pochod radikálů v Jihlavě
Stovky neonacistů prošly Ústím nad Labem, asistovala jim tisícovka policistů
Neonacisté mají v Plzni zelenou, soud jim povolil pochod proti sionismu
Extremisty pochodující na romské sídliště v Litvínově zastavila policie
Pochod neonacistů Plzní byl bez incidentů
Neonacisté svolávají do Plzně další pochod
Pochod radikálů zakázal plzeňský primátor neoprávněně
Ohlášený pochod radikálů Plzní magistrát zakázal

Martin Hromádka, Květa Moravcová Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme