Obce a Národní park Šumava podepíší dohodu o rozvoji Vize 2020

Představitelé Národního parku Šumava a obcí podepíší možná ještě v lednu společnou dohodu o rozvoji regionu. Upřesnit se musí ještě území bezzásahových zón, řekl ve Vimperku ministr životního prostředí Jan Dusík.

Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Šumava-Kvilda | Foto: www.vojensko.cz

Podle něj by se příprava dokumentu Vize Šumavy 2020 neměla protáhnout do předvolebního období.

"Naším cílem je, aby dokument, který popisuje kroky z hlediska ministerstva životního prostředí, Správy Národního parku a obcí, pokrýval celé spektrum činností. V tom cítíme potřebu spolupráce mezi šumavskými obcemi a státní správou a v rámci zmíněného dokumentu by měla být zakotvena," řekl Radiožurnálu Dusík.

Společný postup

Šumavské obce řeší například dlouhodobě palčivou otázku epidemie kůrovce. "Chceme udělat inventuru toho, co se stalo a podívat se do budoucna, jak dál společně postupovat. Šumava dlouhodobě potřebuje vizi, kam bude dál směřovat. My potom voláme celých 18 let," řekl předseda Svazu šumavských obcí Jiří Hůlka.

Národní park dlouho tvrdil, že kůrovec je pod kontrolou. Hůlka si to ale rozhodně nemyslí. "Je potřeba razantním způsobem jít před kůrovcem, nikoli až za ním. Tedy nekácet už napadené stromy, ze kterých kůrovec vylétá, ale důsledně vyhledávat ty, do kterých kůrovec nalétává a v dostatečném předstihu je likvidovat," uvedl Hůlka.

Předseda Svazu šumavských obcí přivítal zájem politiků o dění na Šumavě. Petici Zachraňme Šumavu podepsal i prezident Václav Klaus, na Šumavu se vypravil expremiér Miloš Zeman a téma kůrovcové kalamity si berou za své i mnozí další politici.

"Nás je tady příliš málo na to, abychom byli dostatečně slyšet. Pokud se o naše problémy nezačne zajímat politická reprezentace, tak vůbec nemáme možnost je úspěšně vyřešit," tvrdí Hůlka.

Kromě ministra životního se schůzky ve Vimperku zúčastnili jeho předchůdci Ladislav Miko a Martin Bursík. Za jednacím stolem s nimi usedli starostové obcí ležících v Národním parku Šumava, představitelé Regionální sekce Rady Národního parku a zástupci Plzeňského a Jihočeského kraje.

ČRo 1 - Radiožurnál, Lukáš Vincourek Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme