Obce a školy mají problémy s ochranou osobních údajů

Řada obcí zveřejňuje na internetu záznamy z jednání zastupitelstva, ve kterých jsou konkrétní data lidí. Podle Úřadu pro ochranu osobních údajů tím především malé obce porušují zákon. Podle předsedy úřadu Igora Němce, je problém mnohem rozšířenější. Úřad se ale může zabývat pouze těmi případy, na které dostane podnět.

Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Formuláře

"Dostáváme řadu stížností a ukládáme pokuty v řádu deseti tisíc korun proti takovým činů, když dostaneme stížnost. Chtěl bych upozornit, že se to týká zejména menších obcí a ne těch velkých, kde mají právníky a kde vědí, že takový způsobe zveřejňování není přípustný," vysvětluje Němec.

Přehrát

00:00 / 00:00

O ochraně osobních údajů mluvil v poledních Ozvěnách dne předseda Úřadu pro ochranu osobních údajů Igor Němec.

"Obce mají pocit, že tím dodržují zákon o informování občanů, jenomže tím přerůstá ten rámec. Zákon nebyl takto myšlený, je to tam přímo napsáno, že tyto informace mají být jenom pro občany, kteří v obci žijí," dodává předseda Úřadu pro ochranu osobních údajů.

Podle úřadu s osobními údaji špatně nakládají i školy. Ministerstvo školství neoprávněně shromažďuje informace o žácích a studentech. Radiožurnálu to potvrdila inspektorka Úřadu pro ochranu osobních údajů Kamila Bendová.

Podle ní se úřadu nelíbí to, jakým způsobem ministerstvo zachází s údaji o postižených studentech: "Ministerstvo školství nařídilo, aby se předávalo bez rodného čísla, ale vzhledem k tomu, že se o tom dítěti dává více informací, jednou s rodným číslem a jednou bez rodného čísla, tak se nakonec dá vypátrat, o které dítě se jedná, takže to vlastně není tak anonymní, jak to požaduje zákon."

Ministerstvo školství podle Bendové kritiku v tomto případě přijalo a slíbilo, že situaci napraví.

Lenka Rafaelová, Klára Bílá Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme