Obce budou moci pachatele vybraných přestupků až na 3 měsíce vykázat

Za vybrané přestupky by jejich pachatelé mohli dostat až tříměsíční zákaz pobytu. Sněmovna schválila novelu zákona, která to radnicím umožní. Sankce by se nesměla vztahovat na místo nebo obvod, v němž má pachatel trvalý pobyt. Normu teď posoudí senátoři.

Tento článek je více než rok starý Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Policie - ilustrační foto

Policie - ilustrační foto | Foto: Michal Záboj

Zákaz pobytu až na tři měsíce by úřady podle předlohy mohly ukládat například za prostituci, konzumaci alkoholu nebo žebrání tam, kde to radnice místními vyhláškami zakazují. Lidé, kteří by zákaz pobytu porušili, by se dopustili maření výkonu úředního rozhodnutí. Za to jsou až tři roky vězení.

Podle předkladatelů by návrh měl přispět ke zmírnění sociálního napětí, zvlášť v nekritičtějších regionech. Opozice ale změnu odmítá. Například podle poslance ČSSD Stanislava Křečka může být v rozporu s ústavou. „Vyvozovat tlak samospráv na to, aby se zbavili některých lidí, je podle mého názoru nezákonné,“ uvedl.

Přehrát

00:00 / 00:00

Hosty ozvěn dne byli Ivana Řápková, poslankyně ODS a Jan Černý, ředitel Programu sociální integrace Člověka v tísni .

„Pokud bychom vyslovili zákaz pobytu tam, kde člověk sice nemá trvalý pobyt, ale dlouhodobě tam bydlí, nebo tam má adresu pro doručování, tak mu nejen znemožníme pobyt s rodinou, což je protiústavní, ale také mu znemožníte, aby přijímal zásilky a podobně,“ dodal.

Podle jedné z autorek předlohy, chomutovské exprimátorky Ivany Řápkové z ODS, se změna slušných občanů nedotkne.

„Je to právě o těch, kteří jsou recidivisté, u kterých jsou přestupky proti veřejnému pořádku a krádeže jak na běžícím páse,“ uvedla.

Rozhodovat bude přestupková komise

V Ozvěnách dne Řápková doplnila, že o opatření bude rozhodovat přestupková komise, která případ posoudí. „Zváží, zda šlo o závažné porušení veřejného pořádku a o opakované porušení v období jednoho roku. Pak zakáže dotyčné osobě, aby se do místa dostavila,“ přiblížila, jak by to mělo vypadat v praxi.

Návrh kritizuje nejen opozice, ale také veřejný ochránce práv Pavel Varvařovský, který zdůraznil, že ‘právo na svobodný pobyt i pohyb je ústavní právo‘. A na možná úskalí návrhu upozorňuje i Jan Černý, který vede ve společnosti Člověk v tísni Program sociální integrace.

V Ozvěnách dne naznačil, že k fungování zákona v praxi je skeptický. „Pro obce to bude jen taková možnost ukázat spíše na úrovni politiky, že jsou opravdu tvrdí a že stojí za tím. Ale ani výše trestu nebo výše pokut neodrazuje od páchání trestné činnosti. Spíše prevence přispívá ke zmírňování napětí a řešení přestupků,“ uvedl.

Upozornil také, že by se mohlo opatření uplatňovat v oblasti bagatelních přestupků. S tím ale Řápková nesouhlasí. „Za bagatelní přestupky sankci zákazu pobytu uložit nelze,“ zdůraznila.

Martina Spěváčková, bre, Jan Bumba Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme