Obce by mohly ovlivnit, kde bude úložiště jaderného odpadu. Ministerstva jsou ale proti

Do výběru lokality hlubinného úložiště jaderného odpadu by se mohly v budoucnu víc zapojit obce. Počítá s tím návrh zákona, který má na programu vláda. Podle Legislativní rady vlády a některých ministerstev by ale zákon v této podobně mohl být protiústavní.

Tento článek je více než rok starý Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Kontrola uložiště radioaktivních odpadů Richard v Litoměřicích

Kontrola uložiště radioaktivních odpadů Richard v Litoměřicích | Foto: Hasičský záchranný sbor Úst. kraje

Ministerstvo průmyslu a obchodu připravilo návrh zákona, který má posílit postavení obcí. To představitelé obcí oceňují, protože by jim to umožnilo zapojit se do výběru lokality pro hlubinné úložiště jaderného odpadu.

„Já osobně ten návrh beru jako první krůček a jakýsi první kompromis, že se o právech obcí začíná víc mluvit a že by tam byla i ta pojistka, jak je uvažováno, že by k rozhodnutí vlády v některých zásadních bodech mělo být usnesení Senátu,“ vítá návrh Petr Klásek, nezávislý starosta Chanovic na Klatovsku, které leží v jedné z vytipovaných lokalit.

Přehrát

00:00 / 00:00

Obce se budou možná moci zapojit do diskuze o umístění úložiště jaderného odpadu. Více si poslechněte v reportáži Václava Štefana.

Senát by se do procesu zapojil v případě, že by obec s umístěním úložiště nesouhlasila. Dotázat by se ho musela vláda. Jenže právě takové přenesení kompetence narazilo u Legislativní rady vlády, která doporučila návrh stáhnout. Návrh považují za neústavní také některá ministerstva, třeba ministerstvo životního prostředí.

„Vláda se zpovídá poslanecké sněmovně, ne Senátu. Takže nikdo nechápe, proč tam ten Senát je. My jsme celou dobu byli proto, aby vznikl takový speciální zákon, ale ta podoba je taková, že s tím nemůžeme souhlasit,“ říká šéf resortu Richard Brabec z hnutí ANO. Vadí mu taky, že obce nebudou mít právo veta. Ministerstvo průmyslu a obchodu nechtělo návrh před projednáním vládou komentovat.

Obyvatelé nechtějí žít vedle úložiště

Úložiště by mohlo vzniknout v jedné ze sedmi vytipovaných lokalit. Většina obcí, kterých se to týká, ale s jeho vznikem dlouhodobě nesouhlasí.

Proti stavbě hlubinného úložiště jaderného odpadu se ve většině lokalit staví hlavně místní občané. „Nesouhlasím s tím, aby se vůbec uvažovalo o tom, aby tady v tom regionu bylo úložiště jaderného odpadu. Ty lidi tady v tom regionu v podstatě mají nulovou šanci se k tomu nějakým způsobem aktivně vyjádřit,“ řekl Pavel Vašek z Poříčí u Strakonic při jednom z pochodů za zachování přírody a života v Pošumaví. Ten se začátkem měsíce šel už po čtrnácté. Trasa měří 9 kilometrů a vede po pomyslném obvodu plánované stavby.

Ředitel Správy úložišť radioaktivních odpadů Jiří Slovák ale jinou možnost nevidí. „Nedokážu si představit, že bychom vládě předkládali jiný návrh dvou kandidátních lokalit, než když ta jejich stanoviska budou podporující ten záměr. Obdobných způsobem se všude ve světě postupuje, hledá se řešení přijatelné pro všechny,“ říká. SURAO v současnosti nemůže pokračovat v průzkumu vytipovaných lokalit. Čeká na prodloužení povolení o další dva roky. Ministerstvo životního prostředí by ho mělo schválit během několika měsíců. O finálním umístění úložiště by měla vláda rozhodnout do roku 2025. Jeho provoz by ale začal až v roce 2065.

Václav Štefan Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme