Obce by mohly zavést nízkoemisní zóny pro automobily

Obce by podle nového zákona o ochraně ovzduší mohly zavádět nízkoemisní zóny pro automobily. Do nich by mohly jezdit jen auta splňující určité emisní standardy. Potvrdil to ministr životního prostředí Jan Dusík.

Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Písek

Písek | Foto: Alena Palečková

Nový zákon o ochraně ovzduší, který jeho resort dokončuje, chystá i další změny. Pocítit je mají domácnosti, majitelé aut i velké podniky. Například nové provozy by měly být povoleny jen za předpokladu, že se jinde emise sníží, aby se součet emisí dále nenavyšoval. "U nízkoemisních zón jsme se inspirovali v zahraničí," podotkl Dusík.

Přehrát

00:00 / 00:00

Jan Dusík hovořil o novém zákoně o ochraně ovzduší.

Výkonný místopředseda Svazu měst a obcí ČR Jaromír Jech tvrdí, že o novele zákona zatím příliš podrobných informací nemají. "Na druhou stranu to vypadá velice lákavě. Myslím, že každý starosta by chtěl, aby měl ve své obci co nejčistší ovzduší," řekl Jech.

Zda by tuto možnost využila všechna města, se dá podle Jecha zatím těžko odhadovat. "Ale jestliže si vezmeme mapu, kde je ovzduší v České republice standardně zhoršeno, ať jsou to severní Čechy, Ostravsko, ale třeba i některé obce v údolích hor, tak tam by to asi uvítali všude," myslí si výkonný místopředseda Svazu měst a obcí.

Přehrát

00:00 / 00:00

Jaromír Jech ve Světě o deváté.

Nicméně podle něj může praxe tohoto zákona přivodit i potíže. "Zatím si to neumím představit. Návrh je příliš syrový," podotkl Jech.

Václav Sochor, Alice Kottová Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme