Obce by podle Senátu měly snadněji získávat nezděděné memovitosti

Obce možná dostanou šanci snadněji získávat od státu nezděděné nemovitosti po svých obyvatelích. Jde především o domy a byty, které propadly státu po smrti jejich vlastníka bez dědiců. Počítá s tím senátorská novela, jejíž návrh schválil Senát.

Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Obytná část domu na solných polích | Foto: Pavel Novák | Zdroj: Český rozhlas

Novelu teď znovu dostane k posouzení Poslanecké sněmovna, která ji v předvolebním složení vrátila horní komoře k úpravě některých pojmů. Senát ale na předloze nic nezměnil a námitky bývalé sněmovny neuznal.

Proti novele se postavila loni v červenci tehdejší vláda, podle které norma bezdůvodně omezuje vlastnické právo státu ve prospěch obcí a má také legislativní nedostatky. Obce by prý měly zájem jen o výnosný majetek.

Zastánci novely ale tvrdí, že nyní je převod majetku zdlouhavý a často vede k tomu, že neobývané objekty chátrají. V novele zákona o majetku republiky proto navrhli, aby se proces nakládání s nemovitostmi, byty a nebytovými prostory, které připadly státu v důsledku smrti jejich majitele bez dědice, maximálně zefektivnil a zrychlil formou bezodkladného převodu na příslušnou obec.

Milan Kopp, Naděžda Hávová Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme