Obce chtějí po ministerstvu dopravy náhradu za nefungující registr vozidel

Obcím došla trpělivost s ministerstvem dopravy a nefungujícím registrem vozidel. Jejich zástupci se dnes sejdou se šéfem resortu Pavlem Dobešem, chtějí od něj slyšet, kdy nový systém začne fungovat, a požadují také náhradu za jeho výpadek.

Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Registr vozidel v Praze

Registr vozidel v Praze | Foto: Filip Jandourek

Někde obce musely rozšířit otevírací dobu nebo navýšit počet úředníků.

Například Kladno spočítalo, že kvůli kolapsu registru přišlo už o tři čtvrtě milionu korun. Podle šéfa Svazu měst a obcí Dana Jiránka z ODS budou obce navíc muset prodloužit úřední hodiny a zaplatit přesčasy úředníkům:

„V podstatě už tři neděle s tím máme problémy, pořád se zvyšuje počet lidí, kteří neuspěli. Takže my se teď začínáme bát té fronty, která nás čeká, až se to rozeběhne a lidé přestanou každý den poslouchat v rádiu nebo číst v novinách, že to nefunguje, a přijdou. My zřejmě budeme muset prodloužit pracovní dobu, nastavit nějaká pracovní odpoledne nebo soboty. Samozřejmě to nechceme platit ze svého, protože tu chybu neudělaly obce, ale ministerstvo.“

Přehrát

00:00 / 00:00

Nedůvěru ve zprovoznění registru vozidel vyjádřila v České televizi Karolína Peake

Ministr Dobeš řekl, že si jejich požadavky vyslechne.

„Nicméně budeme také chtít, abychom srovnali data jednotlivých výkonů, které byly za starého a nového registru. Pak se musíme samozřejmě podívat, jaké jsou vůbec možnosti ze strany ministerstva dopravy. Protože samotný ušlý zisk za správní poplatek je něco, co je nehraditelné. Otázka zní, jakým způsobem případně navýšit problematiku hodin jednotlivých úředníků na přepážkách,“ upozornil.

Vicepremiérka Peake nevěří ve fungování registru

Premiér Petr Nečas dal ministru dopravy lhůtu na zprovoznění registru do pátku. V České televizi to řekla vicepremiérka za stranu LIDEM Karolína Peake:

Ministr dopravy Pavel Dobeš. Registr vozidel v Plzni | Foto: Lukáš Milota

„Pan premiér mi jasně řekl, že si nepřeje, abych jej vyzývala k rezignaci, že chce, aby se mu čas ještě tento týden dal, nicméně že považuje za samozřejmé, že pokud se to nepodaří do pátku, pak bude chtít jeho demisi.“

Peake zároveň v televizi prohlásila, že sama by byla raději, kdyby Pavel Dobeš už z úřadu odešel. Nevěří totiž, že se mu do pátku povede registr zprovoznit.

„To ani není otázka důvěry v ministra Dobeše. Je to zkrátka tak, že ten systém už je tak ‚rozšťouraný‘, že si nejsem jistá, jestli se s tím v tuto chvíli dá ještě něco dělat. Myslím, že po těch prvních třech dnech, kdy se ukázalo, že systém byl nefunkční, se mělo přejít na starý systém a dotáhnout přípravu rozjíždění tohoto systému,“ tvrdí.

Jindřich Šídlo, Tereza Janouškovcová Bartůňková, Lucie Maňourová, Martina Spěváčková Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme