Obce chtějí více mluvit do plánování úložiště jaderného odpadu

Starostové obcí, kterým hrozí stavba úložiště radioaktivních odpadů, se chtějí účinněji bránit. Na ministerstva, do parlamentu i Správě radioaktivních odpadů proto posílají petici se čtyřmi tisíci podpisy. Trvají na tom, že stát musí změnit způsob hledání úložiště a respektovat výhrady lidí v těchto místech. Obce také chtějí získat možnost práva veta a změnu atomového zákona.

Tento článek je více než rok starý Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Jaderná elektrárna Dukovany

Jaderná elektrárna Dukovany | Foto: ČEZ

Hrozba stavby úložiště se týká i Hojkova na Vysočině. Jeho starostka Milada Duchanová říká, že obce trvají na změně zákona:

„Abychom byli u všech řízení, protože my tam žijeme. Není možný jakýkoliv zásah do krajiny. A měl by to vědět krajský úřad, Krajská hygienická stanice, Agentura ochrany přírody.“

Podle Zdeňka Černého, který je starostou jihočeského Nadějkova, chtějí dotčené obce především jistotu, že budou moci dění ovlivnit včas:

„Protože s námi se prakticky dosud nejednalo, pouze se to slibuje. Obce mohou vstupovat do řízení až ve fázi stavebního řízení, kdy už je pozdě.“

Místo bude vybráno do 15 let

„My samozřejmě neříkáme, že jaderný odpad a jeho řešení v podobě hlubinného úložiště by v České republice nemělo být. Ovšem stát k němu musí dospět v demokratickém a transparentním procesu, kdy s tím budou souhlasit i dotčené obce,“ dodává Martin Sedlák z Hnutí Duha.

Náměstek ministra průmyslu a obchodu Tomáš Hüner má za to, že způsob jednání se teď mění k lepšímu. Se zavedením práva veta pro obce ale rozhodně nesouhlasí:

„Domníváme se, že města a obce dnes mají velmi účinné nástroje k tomu, jak v případě nesouhlasu takovým stavbám zamezit. V případě, že petice obsahuje požadavek práva veta, potom ministerstvo průmyslu a obchodu nebude tuto legislativní změnu podporovat.“

Tento týden poprvé zasedne pracovní skupina Dialog, která má najít kompromis mezi státem a obcemi. Hledání vhodného místa pro ukládání vyhořelého jaderného paliva trvá už přes deset let a teď je na seznamu šest lokalit.

Místo, kde se zbuduje hlubinné úložiště radioaktivního odpadu, chce stát vybrat nejpozději do patnácti let. Úložiště má začít fungovat v roce 2065.

Lucie Husárová 1, Jan Piroch Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme