Obce chtějí vyzvat biskupskou konferenci, aby stáhla některé žaloby kvůli majetku

Sdružení místních samospráv, které zastupuje hlavně malé obce, dnes oznámilo, že vyzve Českou biskupskou konferenci, aby i v jejich případě stáhla žaloby kvůli určení vlastnictví, stejně jako to udělala ve vztahu ke krajům. Spory prý totiž blokují rozvoj venkova.

Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Tomáš Holub z České biskupské konference | Foto: Šárka Ševčíková

Biskupové rozhodli začátkem července, že se s kraji kvůli otázce vlastnictví majetku soudit nebudou. Údajně proto, aby se majetkové vyrovnání nestalo tématem předvolebního boje. Podobně by to chtělo Sdružení místních samospráv i u obcí.

Podle Stanislava Polčáka – předsedy Sdružení místních samospráv a europoslance za TOP 09/STAN – mělo církevní vyrovnání vyřešit vlastnické vztahy v obcích a umožnit jejich rozvoj, což však v praxi poněkud pokulhává.

Přehrát

00:00 / 00:00

Stažení církevních žalob na obce? O tématu mluvili Stanislav Polčák ze Sdružení místních samospráv a Tomáš Holub z České biskupské konference

„Pokud církve a oprávněné církevní subjekty podaly žaloby, tak ta situace je vlastně podobná, protože podaná žaloba neumožňuje obci plánovat a rozvíjet aktivitu,“ řekl Polčák.

„Já když jsem hlasoval o tom zákoně, tak jsem si myslel, že žalob bude pomálu, a teď jich je přes 600,“ uvedl Polčák, který byl v době přijetí zákona o vyrovnání státu s církvemi poslancem Poslanecké sněmovny.

„V okamžiku, kdy jsou žaloby bohužel na dětské hřiště nebo na pozemek pod školou, tak to působí velmi zlou krev. My víme, že tuto věc musí posoudit soudy, ale přesto jsme chtěli vyzvat Českou biskupskou konferenci, aby posoudila míru adekvátnosti takových žalob,“ doplnil.

Zástupci biskupské konference jsou ochotni jednat, ale jen u některých případů.

„Máme některé příklady v době, kdy již byl zákon přijat, že byly pozemky ještě přepsány na obce, a tam se domníváme, že to je otázka vůbec úcty k právnímu řádu,“ poznamenal generální sekretář České biskupské konference Tomáš Holub.

ČRo Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme