Obce mají dostat kompenzace za průzkum pro jaderné úložiště

Obce, na jejichž území bude průzkum kvůli vybudování jaderného úložiště, by mohly dostávat od státu příspěvek. Poslanci v prvním čtení podpořili novelu takzvaného atomového zákona, který tuto situaci řeší.

Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

úložiště radioaktivních odpadů v jaderné elektrárně Dukovany | Foto: ČEZ

Průzkumné práce se zřejmě uskuteční na zhruba šesti lokalitách a týkat se budou více než dvou desítek obcí. Mezi vybrané lokality patří Březový potok a Čertovka v Plzeňském kraji, Čihadlo a Magdaléna v Jihočeském kraji a Horka a Hrádek na Vysočině.

Samotné hledání nejvhodnějšího území a lokality pro jaderné úložiště bude mít dvě fáze, průzkumnou a realizační. V té první, která už běží, jsou zkoumána takzvaná průzkumná území. Trvat by měla až do roku 2016.

Po tuto dobu budou vytipované lokality dostávat příspěvek ve výši 400 tisíc korun ročně a zároveň 20 haléřů za každý metr čtvereční území obce, kde se bude zkoumat. Peníze mají jít na rozvoj obecní infrastruktury, protože obce budou průzkumem omezeny ve svém rozvoji a odrazí se to v jejich územních plánech.

Práce by se měly provádět ve čtyřech lokalitách a budou se týkat asi 24 dotčených obcí a náklady na jejich kompenzaci mají být zhruba 30 miliónů korun ročně.

Vybraná lokalita, ve které se začne úložiště jaderného odpadu budovat, bude dostávat příspěvek 3 miliony korun ročně až do provedení hlubinného úložiště do provozu. K tomu by mělo dojít kolem roku 2065.

Igor Maňour, Věra Pfeifferová Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme