Obce mohou prominout daň z nemovitostí

Ulehčit lidem postiženým ničivou srpnovou povodní by měl nový zákon o dani z nemovitostí. Vláda totiž schválila návrh, který počítá s tím, že by občany mohly osvobodit od placení této daně samotné obce.

Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na Google+ Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Strakova akademie | Foto: Jan Rosenauer

Lidé, které zasáhla živelní pohroma, by mohli být od daně osvobozeni částečně nebo plně po dobu maximálně pěti let. Kabinet také souhlasí s tím, aby bývalý prezident repubiky dostával doživotní plat. Navrhne proto parlamentu změnu zákona, která předpokládá, že měsíční příjem exprezidenta má dosáhnout 69 tisíc 700 korun měsíčně. Počítá se i s dalšími výhodami.

Prezident, kterému skončí funkční období, získá doživotní nárok i na úhradu dalších výdajů například cestovních 46 600 korun. Stát mu bude maximálně 40 tisíci přispívat i na provoz kanceláře. Zároveň bude mít nárok i na služební automobil a po dobu 5 let od skončení funkce i na ochranku. Vicepremiér Pavel Rychetský předpokládá, že exprezident bude i nadále politicky aktivní: "Zejména v zahraničněpolitické oblasti tak jako v jiných zemích pro řadu činností, pro řadu jednání bude velmi vhodné tam, kde nebude z diplomatických důvodů vhodné, aby jednal přímo úřadující prezident nebo úřadující premiér, aby v některých případech zastupoval Českou republiku, a to z hlediska stupně diplomatické závaznosti a podobně bývalý prezident. Důvodová zpráva předpokládá, že jeho veřejná činnost bude dál v zájmech státu."

Podle vicepremiéra Pavla Rychetského ale president nezíská žádné odchodné ve výši šesti měsíčních platů, tak jak to stanoví zákon nyní. "Současně u prezidenta, který by byl zbaven funkce na základě toho zvláštního systému v Ústavě by ten nárok nevznikal. U bývalého prezidenta, který by byl odsouzen pro úmyslný trestný čin, by nárok zanikal beze zbytku ve všech bodech. U bývalého prezidenta, který by získal kdykoli po skončení toho funkčního období některou z placených funkcí, třeba byl zvolen senátorem a tak dále, by také na tu dobu ten nárok zanikal."

Kvůli tomuto vládnímu návrhu čeká v parlamentu vicepremiér Pavel Rychetský bouřlivou debatu. Vláda, jak Rychetský dodal, návrh s opozicí nepředjednala. "Vláda si je totiž vědoma toho, že bude předmětem nejenom živé diskuze, ale i řady pozměňovacích návrhů nejrůznějšího druhu napříč celým politickým spektrem. To bude návrh zákona, který bude nepochybně velmi živě projednáván v parlamentu a vpodstatě se nedají uzavírat v tomto smyslu politické dohody. Prostě se musí zjistit posléze politická vůle obou komor parlamentu."

Vláda také debatovala o referendu, které má rozhodnout o vstupu České republiky do Evropské unie. Předpokládá, že přístupová smlouva bude podepsána v dubnu a o její platnosti pak občané rozhodnou v červnu, protože referendum musí být vyhlášeno 60 dní před jeho konáním. Vláda předběžně podle Rychetského navrhuje, aby se konalo v neděli a v pondělí 15. a 16. června. "Zvláštní je to, že proti všem volební zákonům pn premiér navrhl neděli a pondělí. Usoudil totiž, že už je to doba, kdy z velkých měst lidé odjíždějí na víkendy už v pátek. Zatímco v neděli se vracejí a v pondělí jsou v práci, takže by měli mít možnost právě tyto dva dny se účastnit referenda."

Markéta Kaclová, Aleš Heřmánek Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na Google+ Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme