Obce mohou prominout daň z nemovitostí

Ulehčit lidem postiženým ničivou srpnovou povodní by měl nový zákon o dani z nemovitostí. Vláda totiž schválila návrh, který počítá s tím, že by občany mohly osvobodit od placení této daně samotné obce.

Tento článek je více než rok starý.

Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Strakova akademie

Strakova akademie | Foto: Jan Rosenauer

Lidé, které zasáhla živelní pohroma, by mohli být od daně osvobozeni částečně nebo plně po dobu maximálně pěti let. Kabinet také souhlasí s tím, aby bývalý prezident repubiky dostával doživotní plat. Navrhne proto parlamentu změnu zákona, která předpokládá, že měsíční příjem exprezidenta má dosáhnout 69 tisíc 700 korun měsíčně. Počítá se i s dalšími výhodami.

Prezident, kterému skončí funkční období, získá doživotní nárok i na úhradu dalších výdajů například cestovních 46 600 korun. Stát mu bude maximálně 40 tisíci přispívat i na provoz kanceláře. Zároveň bude mít nárok i na služební automobil a po dobu 5 let od skončení funkce i na ochranku. Vicepremiér Pavel Rychetský předpokládá, že exprezident bude i nadále politicky aktivní: "Zejména v zahraničněpolitické oblasti tak jako v jiných zemích pro řadu činností, pro řadu jednání bude velmi vhodné tam, kde nebude z diplomatických důvodů vhodné, aby jednal přímo úřadující prezident nebo úřadující premiér, aby v některých případech zastupoval Českou republiku, a to z hlediska stupně diplomatické závaznosti a podobně bývalý prezident. Důvodová zpráva předpokládá, že jeho veřejná činnost bude dál v zájmech státu."

Podle vicepremiéra Pavla Rychetského ale president nezíská žádné odchodné ve výši šesti měsíčních platů, tak jak to stanoví zákon nyní. "Současně u prezidenta, který by byl zbaven funkce na základě toho zvláštního systému v Ústavě by ten nárok nevznikal. U bývalého prezidenta, který by byl odsouzen pro úmyslný trestný čin, by nárok zanikal beze zbytku ve všech bodech. U bývalého prezidenta, který by získal kdykoli po skončení toho funkčního období některou z placených funkcí, třeba byl zvolen senátorem a tak dále, by také na tu dobu ten nárok zanikal."

Kvůli tomuto vládnímu návrhu čeká v parlamentu vicepremiér Pavel Rychetský bouřlivou debatu. Vláda, jak Rychetský dodal, návrh s opozicí nepředjednala. "Vláda si je totiž vědoma toho, že bude předmětem nejenom živé diskuze, ale i řady pozměňovacích návrhů nejrůznějšího druhu napříč celým politickým spektrem. To bude návrh zákona, který bude nepochybně velmi živě projednáván v parlamentu a vpodstatě se nedají uzavírat v tomto smyslu politické dohody. Prostě se musí zjistit posléze politická vůle obou komor parlamentu."

Vláda také debatovala o referendu, které má rozhodnout o vstupu České republiky do Evropské unie. Předpokládá, že přístupová smlouva bude podepsána v dubnu a o její platnosti pak občané rozhodnou v červnu, protože referendum musí být vyhlášeno 60 dní před jeho konáním. Vláda předběžně podle Rychetského navrhuje, aby se konalo v neděli a v pondělí 15. a 16. června. "Zvláštní je to, že proti všem volební zákonům pn premiér navrhl neděli a pondělí. Usoudil totiž, že už je to doba, kdy z velkých měst lidé odjíždějí na víkendy už v pátek. Zatímco v neděli se vracejí a v pondělí jsou v práci, takže by měli mít možnost právě tyto dva dny se účastnit referenda."

Markéta Kaclová, Aleš Heřmánek Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme