Obce můžou samy regulovat videoloterijní terminály

Obce mohou vyhláškami regulovat videoloterijní terminály, tedy centrálně řízené výherní automaty. Rozhodl o tom Ústavní soud. Dal tak za pravdu městu Chrastava na Liberecku, které vymezilo místa pro jejich provozování.

Tento článek je více než rok starý Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Ústavní soud projednává stížnost na rozdělení Prahy do sedmi volebních obvodů při loňských komunálních volbách

Ústavní soud projednává stížnost na rozdělení Prahy do sedmi volebních obvodů při loňských komunálních volbách | Foto: Filip Jandourek

Zrušení části chrastavské vyhlášky navrhovalo ministerstvo vnitra. Tamní samospráva prý překročila své pravomoce. Povolování terminálů je podle názoru úřadu věcí ministerstva financí.

Ústavní soud ale návrhu nevyhověl. Chrastavská vyhláška tak platí. Starosta Chrastavy Michael Canov to označil za generální vítězství obcí a měst, které se snaží tento druh hazardu omezit.

Přehrát

00:00 / 00:00

Zpravodaj Ústavního soudu Vojen Güttler a místopředseda Svazu měst a obcí Jaromír Jech na Rádiu Česko

Zástupce ministerstva vnitra věc odmítl komentovat. Už dříve ale ministerstvo tvrdilo, že terminál má jiné technické vlastnosti než normální automat a proto se na něj vztahuje rozdílný povolovací režim.

Terminály jsou na rozdíl od běžných automatů připojené přes internet k centrálnímu serveru. Hráčům obvykle dávají šanci na vyšší výhru. Vedení Chrastavy tvrdí, že princip obou přístrojů je totožný, někdy je dokonce pro laika těžké rozeznat terminál od běžného automatu a Ústavní soud mu dal za pravdu.

„Ústavní soud dospěl k závěru, že interaktivní loterijní video terminály spadají pod pojem výherní hrací přístroje. Činit rozdíl mezi jedním a druhým pojmem nebylo pro soud relevantní. Účel obou těchto přístrojů je stejný,“ potvrdil zpravodaj Ústavního soudu Vojen Güttler.

Negativní jevy

Podle výkonného místopředsedy Svazu měst a obcí Jaromíra Jecha usilovaly obce, kde videoloterijní terminály jsou, o možnost regulace dlouhá léta. Připomněl, že s hraním bývají spojené i negativní jevy.

Přehrát

00:00 / 00:00

O rozhodnutí Ústavního soudu diskutovali v poledních Ozvěnách dne výkonný místopředseda Svazu měst a obcí Jaromír Jech a prezident Sdružení zábavního průmyslu Zdeněk Barták

„V historických částech měst je často jedna herna vedle druhé. Navíc sociálně slabší občané často prohrávají na těchto přístrojích své dávky a obce pak řeší, co s lidmi, kteří nemohou uživit rodinu.“

Prezident Sdružení zábavního průmyslu Zdeněk Barták ale upozornil, že obce budou moci regulovat umístění terminálů až ve chvíli, kdy pro to bude regulérní legislativní prostředí. Klíčové podle něj je, aby vláda prosadila takovou novelu loterijního zákona, která to obcím umožní čistě a průhledně.

„Je třeba, aby si obce uvědomovaly, že provozování těchto zařízení je spojené s velkými investicemi a ty je třeba chránit. Jestliže se obec rozhodne regulovat počet heren, měla by to dělat s ohledem na podnikatele a jejich zaměstnance,“ míní Barták.

Vladimír Kroc, Igor Maňour, Vladan Dokoupil, Jan Bumba Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme