Obce na Klatovsku odmítly úložiště jaderného odpadu

Obyvatelé Pačejova, Olšan a Maňovic na Klatovsku hlubinné úložiště jaderného odpadu ve svých obcích nechtějí. Ve všech třech obcích se zúčastnilo referenda více než 80 procent oprávněných voličů a proti úložišti bylo přes 97 procent hlasujících.

Tento článek je více než rok starý Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

skládka

skládka

Lidové hlasování iniciovali zástupci občanského sdružení Jaderný odpad - děkujeme, nechceme! Občané odpovídali na dvě otázky: zda jsou lidé pro úložiště a zda souhlasí, aby radnice využily všech zákonných prostředků k zabránění jeho stavby.

V Pačejově přišlo vyjádřit svůj názor 81 procent oprávněných voličů, v Olšanech 95 procent a v Maňovicích přes 89 procent. "Chceme připomenout, že stále jsme připraveni proti tomuto způsobu uložení jaderného odpadu bojovat, a chtěli jsme také zjistit jak naši občané za námi opravdu stojí," vysvětlil důvody referenda starosta Pačejova Václav Smolík.

Okolí Pačejova patří mezi pět lokalit, které Správa úložišť radioaktivního odpadu pro stavbu vytypovala. Proti záměru se postavily tisíce lidí z celé republiky. Obávají se znečištění podzemních vod, problémů s ukládáním a transportem odpadu i možného útoku teroristů.

Úložiště má mít nadzemní plochu 20 hektarů, v hloubce až 800 metrů má vzniknout sytém chodeb a šachet s vrty. Ministr průmyslu plánování úložiště na pět let pozastavil. Ekologové to ale chápou jako populistický výrok a chtějí vyvíjet odpor do té doby, dokud vláda v usnesení nenahradí slovo "pozastaveno" slovem "zastaveno" nebo oblast nevyškrtne.

Martin Hromádka, Tomáš Voženílek Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme