Obce na Ústeckoorlicku protestují proti stavbě R35

Sedm obcí na Ústeckoorlicku protestuje proti schválené severní trase rychlostní komunikace R35. Obavy ze zhoršení životního prostředí, zamezení dalšího rozvoje a demolice domů, to jsou nejčastější argumenty odpůrců.

Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Stavba dálnice | Foto: Česká televize

Podle současné legislativy mohou protestující obce reálně zablokovat výstavbu rychlostní komunikace tímto územím. Starosta obce Rybník Libor Zajíček tvrdí, že výstavba bude mít zásadní dopad na její obyvatele. "Předpokládáme zhruba 20 domů, že by muselo být zbouráno a teď je otázka, jakým způsobem by obci byla poskytnuta adekvátní náhrada."

Obci Řetová naopak vadí, že budoucí silnice zcela zničí rekreační oblast, kterou podle starosty Antonína Jedličky hojně využívají obyvatelé okolních měst. "Ten kraj je ještě nedotčený, velice hezký, proto je tady 100 chat."

Podle hejtmana Pardubického kraje Romana Línka ovšem není definitivně rozhodnuto. Vše se teď musí podrobně zmapovat a zhodnotit veškerá hlediska. "Nikdo nemůže vědět, co bude na konci tohoto podrobného prozoumání. To jsou složitá jednání s Ministerstvem životního prostředí, s investorem. To není o zablokování, jde o podrobné prozkoumání všech pro a proti té severní varianty."

Markéta Kaclová, Jiří Flídr Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme