Obce se připravují na jarní úklid. Zaparkovaná vozidla můžou odtáhnout

Kraje a obce se připravují na jarní úklid komunikací. Zbystřit by proto měli všichni řidiči, kteří na ulicích parkují svá vozidla. Pokud je totiž i přes výzvu včas neodklidí, může je vlastník komunikace nechat odtáhnout.

Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Odtah vozidla | Foto: Michal Záboj

Vozidlo může být odtaženo v zásadě ve dvou případech. „Pokud tvoří překážku na pozemní komunikaci, to jsou případy špatného parkování. A druhým případem je, kdy vlastník komunikace rozhodne o čištění komunikace a vy navzdory výzvě, která je oznámena dopravní značkou, vozidlo neodstraníte,“ vysvětlil advokát Jan Roth.

O odtažení vozidla musí vždy rozhodnout policista nebo strážník. Realizace pak je na vlastníkovi komunikace – tedy na obci či kraji. „Ten si může na tuto činnost sjednat soukromou firmu a ta vaše vozidlo odtáhne,“ doplnil Roth.

Přehrát

00:00 / 00:00

Kdy může vlastník komunikace nechat odtáhnout vaše vozidlo, vysvětlil advokát Jan Roth

Nejvyšší a potom i Ústavní soud rozhodl už v roce 2011 o tom, že odtažená vozidla z důvodu blokového čištění musejí být vrácena na původní místo parkování.

„Obec nebo majitel komunikace je v případě pouze blokového čistění povinen vozidlo vrátit zpátky, a to právě z důvodů, aby u majitele vozidla nedocházelo k navyšování nákladů v podobě parkovného,“ dodal advokát. Náklady by tak měly být pouze v minimální výši. Tedy odtah vozidla, případně parkovné na jeden den.

Zuzana Vlčková, ak Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme