Obce se prý snaží zbavovat Romů

Stále více obcí se snaží vystěhovávat Romy do jiných měst. Zbavují se hlavně těch, kteří mají dluhy na nájmech. Několik desítek sociálně slabých romských rodin bylo už vystěhováno například z Mladé Boleslavy. Například zhruba polovina Romů z prostějovské kolonie U svaté Anny sice získala nové byty v Prostějově, několik rodin ale bylo vystěhováno do okolních obcí. Zmíněná kolonie je ale k bydlení nevhodná, chybí vodovod a kanalizace.

Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

obytný dům | Foto: Jan Rosenauer st.

Radnice v Prostějově se zbavuje svých romských občanů. Zhruba polovina Romů z tamní kolonie U svaté Anny sice získala nové byty v Prostějově, několik rodin ale bylo vystěhováno do okolních obcí. Zmíněná kolonie je k bydlení nevhodná, chybí vodovod a kanalizace. Domky se postupně bourají. Stěhování dalších lidí bude proto následovat. Potvrzují to slova místostarosty Prostějova Aloise Mačáka. "Je předpoklad řekněme asanace toho třetího bloku v průběhu měsíce října, pokud tam nebudou nějaké technické věci, které by tomu zabránil. Zhruba se tam pohybuje kolem 120 lidí asi."

Situace je podle místopředsedy vlády Petra Mareše vážná. Starostové totiž často ani nevědí, že tak problémy přesouvají jinam. "Od Mladé Boleslavi se to šíří v takové podivné vlně na některé další obce, směrem například na Českolipsko. Jeden z těch příkladů, které jsem zaznamenal v poslední době, tak byla Mimoň. To je proces, který je obrovsky nebezpečný, protože kdyby došlo k tomu že bychom vytvořily jakási romská ghetta, by mohla být situace, ve které by bylo zakódováno do budoucna obrovské množství problémů i přímých rasových konfliktů. V současné době ta rovina bohužel je taková, že část komunálních politiků cítí v podobných akcích určitou šanci v komunální politice."

Markéta Kaclová, Jan Mišurec Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme