Obce v Brdech dostanou peníze od vlády, i kdyby se radar nestavěl

Premiér Mirek Topolánek ve středu při výjezdním zasedání vlády ve Spáleném Poříčí na Plzeňsku slíbí starostům obcí, kterých se má dotknout případná výstavba amerického protiraketového radaru, podporu pro rozvoj kraje. Peníze prý budou bez ohledu na to, jak jednání o radaru nakonec dopadne.

Tento článek je více než rok starý Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

odpůrci a příznivci radaru v Míšově

odpůrci a příznivci radaru v Míšově | Zdroj: ČTK

Topolánek dnes novinářům řekl, že připravovaný rozpočet dovoluje vyčlenit peníze na rozvoj Brdska. Oblast byla podle jeho názoru zanedbávána dlouhá desetiletí.

"Týká se to všech resortů, to znamená dopravy, životního prostředí a dalších, a týká se to samozřejmě i státního rozpočtu, kde jsme ochotni alokovat určité množství peněz právě na rozvoj Brdska," uvedl premiér.

S návrhem na finanční podporu rozvoje infrastruktury prý váhal, aby nevznikl dojem, že si lidi kupuje. Návrhem tak nyní reaguje na požadavky podpory, které vzešly od některých starostů. "Plán bude realizován bez ohledu na to, zda tam nakonec radarová jednotka stát bude, nebo ne," podotkl Topolánek.

Obce ležící v sousedství vojenského újezdu Brdy s plánem postavit za jejich humny radar nesouhlasí. Topolánek s sebou na jednání poveze také nedávno publikovanou studii o vlivu zařízení na zdraví lidí. Řekl, že se připravuje i studie vlivu radaru na životní prostředí. Zároveň odmítl požadavek, aby se středečního setkání zúčastnili i zástupci občanských sdružení, bude to podle něj pouze jednání se starosty, jejichž obcí se případná výstavba dotkne.

Zástupci obcí minulou středu založili Ligu starostů nesouhlasících s umístěním radaru USA v České republice. Zakládací listinu podepsalo 30 starostů ze Středočeského a Plzeňského kraje. Vyzvali vládu, aby právě na své výjezdní zasedání, kde se bude jednat také o radaru, pozvala i šestičlenný koordinační výbor ligy. Ani toto sdružení Topolánek na setkání nepozval.

Američané chtějí postavit radar v Česku a silo s desítkou střel v Polsku. Většina Čechů ale záměru není nakloněna. Opoziční sociální demokraté a komunisté požadují referendum o této věci. Hlavní vládní strana ODS soudí, že všelidové hlasování by bylo nezodpovědné, a chce případnou dohodu s USA ratifikovat v parlamentu.

Martin Hromádka, Vít Dvořák Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme