Obce varují před dopady radaru v Brdech, odborníci nesouhlasí

Negativní dopady na zdraví lidí a životní prostředí vůbec, v neposlední řadě také zhoršený příjem televizního signálu i vliv na provoz mobilních telefonů nebo wi-fi sítě. To jsou hlavní argumenty odpůrců možného umístění americké radarové základny v Česku. V poslední době před ní varují hlavně starostové obcí blízko vojenského újezdu Brdy, kde chtějí Američané radar umístit. Odborníci ale s těmito názory nesouhlasí.

Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

radar RAT-31 DL | Foto: Khalil Baalbaki

Diskuze se znovu rozhořely tento týden, kdy pětičlenná skupina amerických expertů měřila právě to, zda by radar omezil vysílání okolních zařízení.

Lidé z obce Trokavec nedávno hlasovali v místním referendu a drtivou většinou rozhodli, že základnu v Brdech nechtějí.

Starosta Jan Neoral Radiožurnálu řekl, že vláda i armáda nemají pravdu, když dopady záření na životní prostředí popírají. "Oni vědí, jaké je to monstrum, jak to škodí, jaký to má skutečný výkon," tvrdí Neoral.

Radiožurnál se obrátil na profesora Zbyňka Škvora z elektrotechnické fakulty ČVÚT, který vysvětlil, v jaké vzdálenosti od radaru nehrozí žádné nebezpečí. "Ve vzdálenosti pěti kilometrů se již v podstatě nelze obávat překročení této výkonové hustoty, této normy," uvedl Škvor.

A jak vysoká by byla intenzita záření pět kilometrů od radaru? "Například v blízkosti mikrovlnné trouby v kuchyni bude pole silnější. Pokud telefonujeme mobilním telefonem, tak exponujeme část své hlavy elektromagnetickým polem podstatně silnějším," doplnil profesor Škvor.

Starosta Neoral ale trvá na svém. "My jsme proti radaru v každém případě, nejen na Brdech, ale i v Čechách," zdůraznil. Kromě Trokavce chystají místní referenda i například v Zaječově, Rožmitálu pod Třemšínem nebo v Míšově.

Martin Hromádka, Pavel Otto Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme