Obce žádají změny v rozdělování evropských dotací, část starostů chystá manifestaci

Spory okolo zodpovědnosti za přerozdělování evropských dotací prostřednictvím regionálních rad ještě neutichly a už se rýsují nové. Tentokrát o tom, kdo bude na rozdělování evropských peněz, přibližně 500 miliard korun, dohlížet v období let 2014 až 2020. Plány, které v těchto dnech tvoří ministerstva pro místní rozvoj a zemědělství, kritizují někteří starostové. Část z nich chce v polovině května za změnu rozdělování dotací manifestovat.

Tento článek je více než rok starý.

Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Petr Gazdík

Petr Gazdík | Foto: Filip Jandourek

„Nejvíc nám vadí to, že se Česká republika zjevně nepoučila z minulých chyb. To, jak jsou operační programy připravovány, nebude znamenat snížení byrokracie, ale naopak její nárůst a také nárůst korupčního prostředí, nemožnost čerpání peněz,“ řekl Radiožurnálu předseda hnutí Starostové a nezávislí a zároveň místopředseda TOP 09 Petr Gazdík.

Na dnešní společné tiskové konferenci se zástupci Svazu měst a obcí, Sdružením místních samospráv a Spolku pro obnovu venkova vyslovil obavu, že v novém plánovacím období do roku 2020 ministerstva promrhají až půl bilionu korun.

Přehrát

00:00 / 00:00

Na téma eurodotací mluvilina Radiožurnálu předseda hnutí Starostové a nezávislí a místopředseda TOP 09 Petr Gazdík a Lukáš Wagenknecht z občanského sdružení Good Governance

„Peníze nepůjdou na skutečně smysluplné věci. Ale podle těch dokumentů, které zatím máme, by šly spíše na různé koncepce, chlebíčky, IT systémy, školení a tak dále. A s tím se nehodlám jako vládní poslanec smířit,“ uvedl.

Obce podle něj chtějí, aby byly jasně definovány priority zaměření potřeb jednotlivých obcí a měst. „Mimo jiné, aby se do všech operačních programů promítla územní dimenze, aby byla zřízená jednotná platební agentura, aby bylo jedno metodické prostředí. Zásadní problém je v tom, že peníze skutečně mohou být promrhány,“ zdůraznil Gazdík.

Připomněl, že vláda má do konce května nebo června rozhodnout základní dokumenty, se kterými pak půjde vyjednávat dohodu s EU o čerpání peněz na příští období. Gazdík chce proto vyvolat jednání vládní koalice o změně přerozdělování evropských dotací, aby v letech 2014 až 2020 více odrážely potřeby obcí.

„Požádal jsem pana předsedu TOP 09 Karla Schwarzenberga o to, aby této zásadní prioritě, kterou vláda před sebou má, věnovala zvýšenou pozornost, a on mi to přislíbil,“ dodal Gazdík.

Strukturální fondy jsou politickým tématem

Expert na finanční řízení Lukáš Wagenknecht z občanského sdružení Good Governance Radiožurnálu potvrdil, že odbornou debatu o přerozdělování evropských peněz je potřeba rozvinout právě nyní, kdy se řeší přerozdělování evropských peněz na další období.

„Struktura současného systému je šatně nastavena, je nepřehledná, nejsou tam dostatečné odpovědnosti. A mám takový pocit, že v dokumentech, které se nyní připravují, se tak trochu zkopírovalo to minulé období, malinko se tam něco upravilo a jedeme dál,“ řekl.

Také podle něj by měla být nějakou formou posílena angažovanost obcí v systému.

„Nedokážu si představit, že by obce měly dotace přerozdělovat, ale hlavní klíč je v transparentním systému, kdo co rozhoduje, jakou formou. Strukturální fondy jsou v současnosti politickým tématem, což není dobře,“ přiblížil.

Vladimír Kroc, bre Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme