Obce ze Zlínska odesílají do Štrasburku stížnost na český stát

Stížnost na údajnou daňovou diskriminaci dnes odesílají obecní úřady Suché Lozi a Vysokého Pole ze Zlínska Evropskému soudu pro lidská práva ve Štrasburku. Obce si už loni stěžovaly u Ústavního soudu na nerovnoměrný podíl daňových výnosů pro velká města a malé vesnice.

Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Evropský soud pro lidská práva | Foto: Alice Tejkalová

Soud ale jejich podání zamítl. Teď se zástupci sdružení Smlouvy obcí a měst proti diskriminaci, kterou už podepsalo přes tisíc úřadů, domáhají práva u mezinárodní arbitráže.

Podstatu sporu vysvětlil starosta Suché Lozi Petr Gazdík: "Příčinou bylo to, že naše obec už na jaře loňského roku zjistila, že má daňové výpadky kvůli zavedení tzv. společného zdanění manželů. V našem případě dělaly asi půl milionu korun."

"Spolu s obcemi Vysoké Pole a Rokytnice jsme podali stížnost k Ústavnímu soudu, který ale stížnost omítl, což znamená řečí práva, že se jí nezabýval, a do odůvodnění nám napsal, že obec nemá právo stěžovat si na nezákonnost zákona," připomněl Gazdík.

Milan Kopp, Lucie Husárová 1, Roman Verner Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme