Noví obyvatelé Ústí a Trmic nedostanou doplatek na bydlení. Města chtějí zamezit obchodu s chudobou

Město Ústí nad Labem a sousední Trmice vyhlásily bezdoplatkovou zónu na bydlení na celém území. Platit začne po 15 dní od vyvěšení na úřední desce. Novým žadatelům pak nebude možné přidělit sociální dávku doplatek na bydlení. Informovala o tom ve čtvrtek mluvčí ústeckého magistrátu Romana Macová.

Ústí nad labem Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Ilustrační foto | Foto: Michaela Danelová | Zdroj: iRozhlas

Bezdoplatková zóna platí téměř v celém Mostě a dalších lokalitách na severu Čech. Obce se tak snaží zamezit takzvanému obchodu s chudobou, kdy na lidech, kteří dostávají doplatky na bydlení, parazitují spekulanti.

Opatření obecné povahy, kterým se vyhlašuje celé území Ústí nad Labem a Trmic za oblast se zvýšeným výskytem sociálně nežádoucích jevů, bylo vyvěšeno na úřední desce.

Boj proti obchodníkům s chudobou v praxi. Doplatky na bydlení klesly za rok o čtvrtinu

Číst článek

O doplatek na bydlení nepřijdou občané, kteří ho již pobírají ani v takovém případě, že mají nájemní smlouvu na dobu určitou a ta se pravidelně obnovuje. Bezdoplatková zóna se rovněž nedotkne objektů se zaregistrovanou pobytovou sociální službou, jako jsou domovy pro seniory, azylové domy a podobně.

O vyhlášení bezdoplatkové zóny na celé Ústí nad Labem požádalo minulé vedení magistrátu. Konstatovalo totiž, že ve městě jsou problémy se spekulativním skupováním bytů, které jsou pak pronajímány za ceny v místě neobvyklé, pronajímatelé parazitují na sociálně slabších skupinách obyvatel, které jiní ubytovat nechtějí.

„Příjemci doplatku na bydlení nejsou nijak motivováni ke zlepšení vlastní situace a setrvávají dlouhodobě na podpoře prostřednictvím sociálních dávek,“ uvedli loni v září radní. Správní orgán všechny námitky proti vyhlášení opatření zamítl.

O bezdoplatkových zónách

Možnost vyhlásit oblasti se zvýšeným výskytem sociálně nežádoucích jevů v místech, kde je narušován veřejný pořádek, jsou ohroženy děti, či jsou lidé pod vlivem alkoholu a drog, dává radnicím novela zákona o hmotné nouzi z roku 2017.

‚Vezmu těhotnou přítelkyni, dceru a koupíme si stan.‘ Jak bolí byznys s chudobou

Číst článek

V takové zóně pak noví žadatelé doplatek na bydlení nedostanou. Zóny se zvýšeným výskytem nežádoucích jevů, v nichž se novým žadatelům nevyplácejí doplatky na bydlení, na svém území vyhlásilo či se k tomu chystalo 88 obcí a měst ve 12 krajích vyjma Jihomoravského a Pardubického, uvedl loni v říjnu Institut pro sociální inkluzi.

Ustanovení zákona o pomoci v hmotné nouzi, které tuto pravomoc obcím a městům dává, má ale své kritiky a u Ústavního soudu ho napadlo 17 senátorů. Omezení doplatků podle kritiků situaci nepomůže řešit, nežádoucí sociální jevy může naopak prohloubit.

ČTK Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme